Калната вода, която тече по чешми в квартал „Изток” в Ихтиман, идва от нелегален водопровод. От ВиК дружеството признават, че водопроводната мрежа в града е стара – от 1967 г., но са категорични, че мътната вода в ромския квартал не е показателна за качеството на водата в целия град.

„Преди около седмица нямахме вода, всички имаме такива съоръжения – хидрофорни помпи. Тогава от водопровода падна краче от жаба. Всяка такава помпа има възвратна клапа – в нея се беше заклещило крачето”, разказа местният Данчо.

Негови съседи показаха в ефира на bTV два буркана с налята преди дни вода с гъста мътилка, твърдейки, че това тече по водопровода. „Водата е от онзи ден от чешмата, ползваме я за всичко – за готвене, за пиене, за миене, за пране, за къпане”, разказа стопанката на къщата Кристина.
„Не съм видял как е наливана тази вода – клиентите са си прекарали собствено трасе от съседната улица, тук няма водопровод”, коментира ръководителят на „Район Ихтиман" към ВиК София-област Велко Велков.

„Водопроводът е изграден 1967 г., кварталът оттогава се е разраснал и той не може да захрани потреблението на населението. Такива големи неща като жаби обаче няма как да влязат”, категоричен бе Велков.

Той изрази съмнение, че мътната вода е налята от същата чешма, което предизвика местните да демонстрират какво тече от чешмата, когато пуснат помпата. Резултатът беше течност с тъмно кафеникав цвят.

Местните не признаха, че водопроводът им е незаконен, и увериха, че плащат за водата. Една жена обаче призна, че не е плащала от „5-6 месеца”.

Кметът на Ихтиман Калоян Илиев увери, че квартал „Изток”, един от най-бедните в Ихтиман, е приоритетен за изграждане на нов водопровод по проект по програма „Околна среда”, по който ще бъдат усвоени 28,5 млн. лв. Реализацията му трябва да започне до няколко месеца.
„Няма как от общинския бюджет да подменим водопровода в целия град, затова правим само ремонти на отделни улици, където има най-много аварии”, обясни кметът и допълни, че по проекта се предвижда и изграждане на пречиствателна станция.

Именно липсата на такава е причина за наличието на твърди частици във водата, особено след обилни валежи. „Водоснабдяването на Ихтиман е открито речно – при дъжд и снеготопене има такива неща, могат да влязат груби примеси. Много са тесни тръбите обаче, за да влезе животно като жаба”, коментираха здравните инспектори Андриана Пандезова и Живка Белишка.

Те обясниха, че на 1 април са получили сигнал за замърсяване на водата в квартал „Изток” в Ихтиман, а лабораторните изследвания в Регионалната здравна инспекция показали, че водата е годна за пиене. Здравните инспектори също изразиха съмнение, че мътната вода, потекла от чешмата след включването на помпата, е такава, каквато тече в цялата водопроводна мрежа.