Поредна телефонна измама – но този път с щастлив край. Старица от ямболското село Безмер си получи обратно 500-те лева, които уж били за операция на дъщеря й, след като посредникът по „сделката” се усъмнил, че е въвлечен в престъпление.

77-годишната Иванка живее в Безмер, като от година и половина е сама. Дъщеря й живее в Ямбол, там са и внуците. В едно обикновено утро преди дни тя чува разплакан глас по телефона: „Майко, аз съм,дъщеря ти, счупих си крака и съм в болница”.

„Въобще не се усъмних, защото краката я болят и пада и викам „Значи е станало нещо и е паднала” ,въобще не се усъмних", разказва баба Иванка.

Ще я гледаш цял живот в количка

Тя се съгласява да чуе и лекуващия лекар, който се представил като д-р Стоянов. Той й казва страшна новина: кракът на дъщеря й е счупен на 6 места и, ако не се направи спешна операция, ще бъде отрязан.

Интервенцията струва 8500 лева.

„Ако не дадете парите да й направим операция, ще я гледаш цял живот на количка. Колко пари имате сега?”, пита мнимият доктор. Иванка му казва, че разполага само с 500 лева и е сама. Получава инструкции как да ги предаде. Това трябва да стане в центъра на селото, след половин час. Там ще я чака кола, с познати на доктора, които ще вземат парите. През това време домашният й телефон трябва да стои отворен.

В паниката си баба Иванка грабва всички пари, които е спестила и тръгва към площада. Спестеното е за надгробен паметник за починалия й съпруг.

Куриерът

Същият ден е първи работен за Веселин Данчев от много време насам. В продължение на няколко месеца той е публикувал обяви, че извършва транспортни услуги с пикапа си. Ден по-рано му се е обадил мъж, който се представил за лекар, работил в Ямбол преди време. Наема го за курс до Разград. Задачата е да мине през 5-6 села и да вземе документи, които възрастни хора ще му дадат на определени места.

Първият адрес е центъра село Безмер. Отдалеч вижда разплаканата баба Иванка. Тя му дала парите, като по телефона „д-р Стоянов” я инструктирал след това да се прибира вкъщи. „Виждам, бабата притеснена, а аз – 5 пъти повече", спомня си Данчев.

Обрат


Разбрал, че е неволен съучастник в измамна схема, Веселин обръща колата и отива в полицията. В това време, баба Иванка най-после се сеща да звънне на дъщеря си и разбира истината. Прибира се вкъщи, където на телефона д-р Стоянов очаква резултата от срещата. Докато говори с него, пристига полиция. За съжаление, измамникът усеща какво става и прекъсва връзката.

„Само като си помисля колко народ гори, аз съм добре, но други ще прати, други ще отидат”, казва шофьорът. Той още не може да се оправи от преживения шок и пие успокоителни.

Баба Иванка не е виждала спасителя си след оня злополучен ден. Казва, че единственото, което може да направи за благодарност е да го покани на гости и да му направи баница.

Не очаквайте полицай или лекар да ви поиска пари по телефона

Все още много хора се поддават да носят пари за болен или пострадал близък, а след това много от тези жертви на телефонни измами не подават сигнали в полицията. Това коментира за „Тази сутрин” главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.

Той обяви, че на 17 януари и 6 февруари е била проведена мащабна полицейска операция под ръководството на Окръжна прокуратура – Пловдив и Районна прокуратура – Пловдив. С постоянни мерки за неотклонение са 11 души. Лазаров посочи, че от септември 2013 г. досега на територията на областната дирекция в Пловдив са документирани 50 телефонни измами и още цели 150 опита.