5 милиона лева глоба ще бъде наложена на „Полимери” - Девня. Причината е, че химическият гигант, обявен в несъстоятелност, съхранява опасния химикал трихлоретан 3 пъти по-дълго от законния срок. Това съобщиха за bTV източници от Министерството на околната среда.

Десетки години „Полимери” произвежда белина, сода каустик, хлор и други и важни, но опасни химикали. Трихлоетанът е отпаден продукт и се изнася за обезвреждане в Румъния до 2005 г. В Девня обаче го съхраняват в цистерна.

Химикалът е опасен, защото, когато се възпламени, от него се образува силно токсичният газ фосген, използван през двете световни войни като бойно отровно вещество.

Сега предприятието е управлявано от синдик. Той и собствениците са в постоянни спорове кой изнася повече скрап от площадката, но опасния химикал си стои в цистерната.

В съседния резервоар има луга. Трябва тя да бъде изтеглена, след което отпадъкът да се евакуира от рисковия резервоар в здравия. Общината трябва да контролира източването, но токът за помпата от дизеловия генератор не е достатъчен.

„Лугата замръзва и ще бъде осуетено прехвърлянето. Губим доста ценно време и може да бъде забавен процесът”, заяви зам.-кметът на Девня Валентин Йорданов.

Синдикът на „Полимери” АД не разрешава достъп до ток. По телефона Иван Балабанов обясни, че ток не може да стигне заради специфични технически проблеми. До края на годината държавата трябва да обяви обществена поръчка за 3 милиона лева за обезвреждане и транспортиране на химикала.

На територията на химическия завод се съхраняват и други опасни химикали. В лабораторията на „Полимери” АД има 700 грама цианкалий. Прокуратурата се занимава и с липсата на 20 тона азбест - опасен и забранен на територията на Евросъюза.