Навръх професионалния си празник гранични полицаи протестираха днес за повече пари и по-добри условия на труд.
Най-рано, протестът за повишаване на възнагражденията, започна на граничния пункт "Станке Лисичково", където се събраха около 30 гранични полицаи, подкрепени от работещи в пожарната.
На Кулата протестираха служители от Граничното полицейско управление в Петрич.
„Обявихме още през лятото, че ще протестираме, ако няма положително развитие на събитията на всеки професионален празник на служители във вътрешното министерство, това правим и днес, на празника на Гранична полиция”, категоричен беше Валентин Попов, председател синдикалната федерация на служителите в МВР.
Гранични полицаи от Балчик, Каварна и Шабла се събраха на протест на граничния пункт "Дуранкулак". Да подкрепят колегите си, дойдоха и представители на полицейския синдикат на съседна Румъния.
По думите им заплата на граничния полицай в северната ни съседка е около 800 евро.
Протести имаше и на граничните пунктове "Стрезимировци" и "Илинден", както и пред Регионална дирекция Гранична полиция -"Елхово" и в градовете Сливен и Русе.
Протест има и във Варна. Там пожарникари поискаха да се отмени новоприетата промяна в закона, която позволява на произшествие да се изпращат само двама души.
На място с население под 5000 души може да се отзове екип от двама служители – шофьор, който не може да напуска мястото до автомобила и един пожарникар. Само че това нарушава правилата.
„В наредбата пише, че при разузнаване се сформират групи от минимум двама души – това излага на риск нашите служители и гражданите, които трябва да спасяваме и тяхното имущество”, категоричен е Ивайло Янчев – синдикална федерация на служителите в МВР.
По устав, пожарникарят–ръководител има 17 задължения при пристигане на произшествие – да прецени обстановката, има ли хора за спасяване, да изгради шлангова линия и да пристъпи към гасене – невъзможно за сам човек, казват огнеборците.
Стефан Лефеджиев заяви, че няма разлика дали пожар е в малко или в голямо населено място. „Пожарът е еднакъв навсякъде, нима човешкият живот струва по-малко в малкото населено място от един град”.
Доскоро се работеше в екип по трима. Но заради недостиг на кадри, законът беше променен.
Двучленният екип е неадекватен в населени места с гори, заводи или хотели. А в школата, кандидат-пожарникарите се обучават за реакция с екип от 6 души.
Европейският стандарт е за екип от минимум 4 души.