След поголовното изсичане на горите в района на Бяла Слатина се е стигнало почти до пълно обезлесяване. Местните хора настояват да има безкомпромисни мерки срещу бракониерите.

След като изсекли акациевите масиви, бракониерите си преминали към горите с червен дъб в едно от селата. „Има заведени дела в съд, прокуратура, ловени са многократно, обаче резултатът какъв е - че гората я няма”, обясни кметът на село Враняк Жени Узунова.

Местните осъмват без наследствените си гори. Един от тях е Валентин Стефанов. „Има някое дърво да се вардиш от кучетата, друго няма, какво можем ние да направим, тия са петнайсет човека, може и пушки да имат, какво, да викам, ей, какво ми правиш в гората? Седя си у дома и се наслаждавам”, разказа потърпевшият Валентин Стефанов.

„Преди две седмици се обаждам вечерта на телефон 112, а те ме питат колко човека режат. Как мога да им кажа аз в тъмното колко човека режат?”, възмутена е жителката на Враняк Анелия Стоянова.

За по-напряко крадците газят през нивите, оплакват се земеделски производители. „Това е рапица, непрекъснато се минава с коли, с камиони, там, където е стъпкано в този етап на развитие, няма никакъв шанс да даде плод”, обясни Цветелина Димитрова, чиято нива е пострадала.

Бракониерите изсекли и фамилната гора на кметицата. „Те изпревариха всички, защото, кога ще стане тая гора, на това дърво му трябват 40-50 години, за да стане дърво”, каза Жени Узунова.

Хората настояват в селата с най-голям ръст на бракониерството да се възстановят горските надзиратели, а крадците да лежат ефективно, вместо да отнасят само глоби. Те обаче дори и глобите не плащат с оправданието, че са безработни и безимотни.