За първи път националната олимпиада по български език и литература за 14-годишните беше спечелена от дете, за което българският не е майчин език. Селин Ахмед от Кърджали победи в престижното състезание, постигайки резултат Отличен 6.00.

Тя е само на 14 години, а вече е прочела повече книги, отколкото всички свои връстници от класа. Любовта си към писаното слово открива още в детската градина, с което изненадва дори родителите си. „Аз си спомням, че когато бях 2-3 годишна, баща ми беше купил едно букварче и мисля че това беше първото нещо което съм прочела”, спомня си Селин Ахмед.

„Тя не беше като нормалните деца. Наистина никога не съм я виждала с играчка - истина е. И в ясла, и в градина децата гледам с играчки си играят, тя вечно мъкнеше някакви книжки с нея”, споделя майката Тезджан Мюмюн.
Днес любимото място на Селин е библиотеката. „Обичам да стоя в библиотеката. Много ми харесва миризмата на хартия, особено на старите книги. Книгите са моята страст”, казва момичето.

Любовта по книгите Селин наследява от майка си, но и до днес двете спорят кой автор е подходящ за възрастта й. „Аз предпочитам да си чета книги, които аз харесвам, не които някой ми ги налага. Обичам приключенски и исторически романи. Виктор Юго - запленена съм много по него. Любимата ми книга е „Човекът, който се смее”,” разказва Селин Ахмед. „Тя е малка още за тия книги. Питам я: Какво четеш – „Престъпление и наказание”. Казвам - не е за твоята възраст, рано е да четеш такива книги още”, обяснява обаче майката Тезджан Мюмюн.

Да си победител в националната олимпиада обаче изисква и отлично познаване на граматиката, за което се иска много труд и пропуснати удоволствия. „Аз не че негодувам, че изпуснах толкова много ваканции - и коледната, и другите, малките ваканции, но за мен е много по-добре. Цената наистина - накрая наградата е много голяма, лично за мен”, твърди Селин.

Това не е първата награда за седмокласничката. Момичето вече е печелило регионални състезания и по природни науки и чужди езици. Първото място в националната олимпиада обаче й дава шанс да избере всяко едно училище в страната, без изпит. „Минавало ми е през главата София, Пловдив, но аз мисля да си остана в града, защото това е моят роден град, тук са моите приятели, семейството ми. Тук съм родена”, споделя още Селин.

Засега тя е единственият лауреат от престижното състезание у нас, за когото българският не е майчин език. „Ако някое дете от турски произход се е постарало, мисля, че също е можело да има такъв успех, то всичко е до учене и до старание, до желание”, смята седмокласничката.

Тя говори свободно английски, немски и турски и има самочувствието да посочва грешките дори на учителите си. „Те нищо не казват, естествено, човешко е да се греши, божествено е да се прощава”, казва Селин Ахмед.

Питаме момичето на 14 години какво би променило в образователната система, ако има власт само за ден. „Ако бях министър на образованието за един ден, бих оставила учебниците на децата в училище, за да не прегърбват, да не носят тежки раници, за да им е по-удобно на децата, да им е леко”, посочва Селин.

В бъдеще тя се вижда като студент по право в Софийския университет.