Село, само на трийсетина километра от Пловдив, живее в полуизолация заради липсата на автобусен транспорт. В XXI век учениците извървяват дневно по шест километра, за да отидат и да се върнат от училище. През мразовитите зимни дни понякога на пътя им се изпречват чакали и вълци.
В пловдивското село Три водици хората не разчитат на междуградски транспорт. Бай Иван редовно вдига ръката си „на стоп", за да стигне до общинския център град Стамболийски. „Нямаме автобуси - с каруца, кой пеша, кой спира, превози - отива до Стамболийски... Само на стоп, братче, и пеша! Все едно сме изостанали от памтивек”, оплаква се възрастният мъж.
Макар и да наброява 1300 жители, от години Три водици не разполага с автобусен превоз до Стамболийски и Пловдив. Единствената надеждна връзка с областния център е пътническият влак, чиято спирка се намира на 3 километра от селото. Всеки ден единайсетокласникът Стефан и приятелите му изминават това разстояние, за да отидат на училище в областния град. „Много често зимата, когато вали сняг, от баира слизат вълци и чакали и може би някога може да се стигне и до инцидент, не дай си Боже. Лично аз съм виждал чакал в девети клас, когато веднъж отивах на училище - сам на цялата спирка”, разказва младежът.
След въвеждането на новото разписание на БДЖ учениците са принудени да чакат между два и четири часа след училище, в зависимост от това дали са първа или втора смяна, за да се приберат на село. „На обяд, когато се прибираме от първата смяна, влакът е направен в 13:45, а ние свършваме в 13:20. Адски неудобно е да го хванем, не ни пускат от часовете, за да го хванем. Ако го изпуснем, трябва да чакаме до 17:00 часа, до следващия влак”, обяснява единайсетокласникът Стефан Нанкинов. „Много е неудобно разписанието. ще искаме да се промени”, казва ученичката Станислава Цветкова.
От липсата на надежден транспорт до Пловдив страдат не само учениците. Много от възрастните хора не могат да отидат за преглед в болница или на зъболекар. „А пък влаковете са нещо страшно! Ето, аз ходя по лекари, зъболекари - не мога да си запиша час да отида на зъболекар”, обясни пенсионерката Стоянка Костова.
Жителите на Три водици и околните селища вече са внесли искане с над 700 подписа БДЖ да промени някои от разписанията на пътническите си влакове или част от бързите влакове да спират на гара Хаджиево, докато приключи ремонта на железопътната линия в района. Засега ефект от подписката няма. „Конкретните предложения са отправени към холдинг „Български железници" от наша страна. Малка промяна на влакове пътнически, заминаващи от Пловдив за София от 13:45 по възможност да тръгват към 14:00. Вторият пътнически влак, тръгващ от Пловдив в 17:00 - по възможност да тръгва в 17:15”, посочи кметът на Три водици Симеон Димитров.
Парадоксалното е, че едно сравнително голямо село не разполага с нито един редовно пътуващ автобус до Пловдив и Стамболийски. „Селото се намира между два окръжни града - между Пловдив и Пазарджик, и транспортът никак не е уреден, особено към общината. То е към община Стамболийски. Няма рейсове. Спирката е извън селото. Върви се най-малко 20-30 минути. Няма и влакове удобни. Особено за учениците”, разказа Мария Дачева.
„Проблемът с автобусните линии много пъти сме се опитвали да го решаваме, но той стои изцяло в ръцете на общинската администрация. Те са хората, които могат да го решат”, казва кметът Симеон Димитров.
От община Стамболийски отказаха да отговорят пред камерата на bTV на въпроса защо през Три водици не минава нито един междуселски автобус. Докато чакат някаква реакция от чиновниците, хората в Три водици готвят гражданско неподчинение.