Община Пловдив обяви война на графитите и скалните портрети, с които градът се прочу напоследък. Ликовете на български поети, революционери и световни писатели вече красят три от пловдивските тепета. От общинската комунална фирма настояват полицията спешно да се намеси и да спре творческия порив на художника.

От две години по скалите на пловдивските тепета се появяват странни портрети на велики личности от българската и световна история. Те вече са няколко десетки и започват сериозно да тревожат местната власт.

„В началото бяха интересни. Радваха им се доста хора, но след това упражнението и занятието на художника продължи по всички тепета на града. Вече са надраскани Младежкия хълм, тръгва се и по Небет тепе, Сахат тепе е цялото нарисувано. И решихме да подадем сигнал в полицията, за да се ограничи неговото действие и неговата практика да рисува по скалите”, обясни управителят на общинската комунална фирма „Чистота" Иван Стоянов.

„Пловдив е град на тепетата. Това са една от емблемите на града, визитната му картичка, и са защитени територии. Именно заради това ние се стремим да изчистим всяко посегателство върху тях”, допълни Иван Стоянов.

Пловдивчани са раздвоени в отношението си към необичайните рисунки. По-младите одобряват това изкуство, а по-възрастните го заклеймяват.

Екип на bTV успя да издири автора на рисунките. Това е 52-годишният Стойко Гагъмов - по професия спасител, а по призвание - художник-концептуалист. Единственото му условие да нарисува някого е да е велик и да е мъртъв и по възможност това да стане на фона на величествени природни феномени.

„Галериите за мен са тясно пространство. Аз не мога да рисувам в галерии. Плюс това е един снобизъм такъв, бих казал, там вече толкова оценяване няма как да получа от тях. Затуй реших да открия нещо ново и наистина постигнах това. Испанските журналисти, особено в град Санта Круз, там ме знаят като „бащата на това изкуство". Викат ми „бързата четка". Значи, доста добре се справям”, коментира пред bTV художникът.

Ексцентрикът твърди, че вече е знаменитост на Канарските острови заради изкуството, което прави, но у нас е неоценен. „Концептуалист, първи в света, който прави това нещо, но явно това тука не се цени. Затуй - на Канарите. Онзи ден ми се обади един мой мениджър. каза : „Ела, къща ще ти дам, храна, бои, всичко! Никой няма да те притеснява, ще рисуваш на воля!" Такъв е животът, какво да ви кажа”, допълва Стойко Гагъмов.

Художникът недоумява защо местната власт не одобрява изкуството му. „Няма да се учудя на това невежество от тяхна страна. Ако ги изтрият, това ще е просто една загуба за града, защото аз не рисувам някакви си еди какви си личности, а рисувам най-великите! Но жалко, сега наистина покрай моите работи рисуват много глупости - мустаци, бради, но аз след това гледам да ги поправям. Ами, жалко, ако ги изтиря - язък за труда и хубавите испански бои, над 20 килограма бои отидоха”, разказа Стойко Гагъмов.

За него създаването на картините е било наистина опасно занимание. „Ако ти нямаш добър вестибуларен апарат, ти, дето се казва, направо си паднал и може никога да не станеш! Самата повърхност е много опасна и просто е трудно да се рисува! Затуй съм първият в Европа, който се е осмелил да рисува на гранит и сиенит! Няма друг”, категоричен е Стойко Гагъмов, който дава 30 години гаранция за рисунките си.

От местната власт се заричат да заличат маслените рисунки в началото на април. „Трудно е, защото се работи с кварцов пясък. Отделно, използва се песъкоструй за целта. За това се изискват специално оборудване със скафандър и се работи по трудно достъпни места. Много време ни отнема и ресурс. Ние чистихме вече Сахат тепе. На ръка се мъкнеше агрегатът, който е 500 килограма, но се справихме. Няма да се откажем и сега, така че не малък ресурс от данъците на пловдивчани отиват за почистване на тези рисунки”, обясни Иван Стоянов от общинската комунална фирма „Чистота".

52-годишинят мъж обаче се зарича да се върне отново в Испания, ако рисунките му в Пловдив бъдат изтрити.