Отменено беше бедственото положение в Бяла. В най- критична ситуация при пороя в сряда се оказаха 14 души на девствения плаж Карадере, които бяха евакуирани. Властите продължават да предупреждават, че мястото е опасно за къмпингуване.
Плажът на Карадере е дълъг повече от 2 км. Той е едно от малкото места по Черноморието, останали незасегнати от цивилизацията и строителството. Именно това го прави предпочитано място за почивка на палатка от стотици хора всяко лято.
До Карадере се стига по 5-километров стръмен, черен път. След дъжд плажът е достъпен само с високопроходим автомобил. При проливен дъжд като в сряда има опасност хората да не могат да излязат и да останат блокирани.
Според кмета на Бяла, плажът носи риск от болести - няма течаща вода, тоалетна и ток. А мобилните телефони са без обхват.
„Буквално няма техника, която може да стигне дотам, единствената възможност е по въздуха. Ако на някой му се наложи да потърси спешна помощ, няма как тя да бъде оказана”, посочва Атанас Трендафилов - кмет на Бяла.
Василена Филимонова е на плажа с 6-месечното си бебе. Не вижда опасност. „Прекрасно за децата, да са навън, да дишат този въздух, слънцето, а на палатка - само трябва малко повече организация и екипировка. Достатъчно вода да е заредил човек и всичко е наред”, казва жената.
През март правителството даде зелена светлина за застрояването на Карадере като определи проекта на „Мадара Юръп” за приоритетен по Закона за насърчаване на инвестициите. За защитниците на природата това ще е катастрофа.
„Когато се урбанизира, направи се нов град на ново място, то малко по малко започва да страда и да изчезват всички онези красиви, хубави неща, за които после само ще тъгуваме, но ще е много късно”, коментира Мария Лалева - гражданска инициатива "Да спасим Карадере".
Общината смята, че комплекс за 1500 летовници ще подпомогне бизнеса и ще разкрие работни места.