Знаете какво са графитите – шарените надписи, изображения, а понякога цели картини по сградите и оградите. Могат ли да бъдат в центъра на тематична обиколка? Цветан Бизев, който организира безплатен София графити тур всеки уикенд, определено мисли така.
„Историята на графитите започва още от Помпей и как тогава хората са изразявали себе си чрез изречения по стените. Не знаем дали в Сердика е имало графити по стените, но тук определено има и те са точно в центъра на града. Обикновено графитите са изкуство на крайните квартали, а какво се получава в България и в София - това е, че графитите от крайните квартали вече са трайно в центъра”, казва той.
Миналата година 28-годишният Цветан заедно с няколко свои приятели решават да направят графити тур за чужденци и не само с цел да популяризират тази култура. Турът минава през няколко места в София известни със своите стрийт рисунки.
Идеята се ражда случайно и е по модел на много от западните ни столици. Там на принципа на бакшиша подобни турове са много популярни. Всеки може да се включи. Ако информацията му се стори полезна - да плати колкото пожелае. Ако пък не - да си тръгне.
Цветан казва, че най-характерното за графити изкуството е, че не трябва да ходиш в галерия или музей, за да му се насладиш. То е на улицата и изложбената зала е отворена за всички.
Местата с графити, които е избрал Цветан за своя тур са специално подбрани. Сред тях е например една от малкото улици със стълби в София до Младежкия театър.
Без разрешение графити рисунката все още се счита за вандалска проява от закона и се наказва административно с глоба.
„Изкуство е всичко, което се създава от човешките ръце. Мога да кажа, че общественото мнение в България за графитите вече е променено и е доста по-позитивно от това, което беше преди 10г. Така че сега доста по-рядко ще се чуят коментари от порядъка на:каква е тая цапаница, а хората вместо това си говорят за нарисувания царски орел, кафявите мечтки и огромните стени, изрисувани в „Хаджи Димитър", коментира Цветан.
Мечтата му е все повече квартали и сгради да се превърнат в отворена галерия на този вид улично изкуство.