Плажът на Лозенец все още е пуст заради карантината и мръсното море. Загубите са огромни не само за туристите, но и за всички, свързани с туристическия бизнес в Лозенец.
Според местните скандалът с бактерията в морската вода ще продължи да оказва влияние върху туризма поне още 3-4 години напред. Толкова време е необходимо, за да се проектира и изгради разширение на местната пречиствателна станция.
Село Лозенец опустя, след като туристите избягаха.
„Плажът е пуст, селото е пусто, квартирите са празни, абсолютно няма никакви туристи в Лозенец”, коментира концесионерът Ивайло Рангелов.
„Много резервации са отменени, много. Просто се обаждат и казват: „Няма да дойдем, пазим си здравето, връщаме капаро. Аз имам 25 човека персонал, който не мога ей така да го освободя, разходите си вървят”, обясни и хотелиерът Стефан Киров.
Така е и в ресторантите.
От сдружението на потребителите съветват туристите да търсят правата си по съдебен ред.
„Хората, които пътуват организирано в група през туроператор имат някои възможности, обаче свободните туристи – не. Тъй като за хотелиера замърсения плаж се явява форсмажорно обстоятелство, което е извън неговия контрол и той не може да отговаря за това, че нещо извън него се е случило. Тази гледна точка не вярвам, че някои от свободните туристи би могъл да анулира резервация и да си поиска капарото или предплатената сума”, заяви Богомил Николов от Сдружение „Активни потребители”.
Претенции са проявили и атракционите на плажа, които са предплатили на концесионера, а не работят от седмица.
„При нас има проблем, защото няма достатъчен капацитетна пречиствателната станция, а може би е най-добре да я изключим, защото там, където няма пречиствателна станция - няма такъв проблем”, каза и концесионерът Димитър Калайджиев.
Само 20% от морските общини имат пречиствателни станции, а на Лозенец е строена преди 30 години и е една от първите по нашето Черноморие. Точните загуби за бизнеса тепърва ще се изчисляват.