Цяла община изпадна в паника заради туберкулоза в училище. Родителите бият тревога за опасност от епидемия.
Община Хайредин се намира в една от областите в България с висока заболеваемост от туберкулоза. Всъщност, до 1990 г. болните са били едва 25 на 100 000 души. Само за няколко години обаче те се увеличават двойно. Напсоледък имаме стабилен успех в тази посока. Но все още има райони на страната, в които пациентите са повече от средното за България и за Европа.
Наскоро се разнася мълвата, че 14-годишно момиче от Хайредин е болно. Диагнозата е доказана в детската белодробна болница в София. Здравните власти във Враца са уведомени седмици по-късно. Селото, в което всички се познават, се паникьосва.
Учител от гимназията води 30 деца при един от личните лекари. Спешно са направени проби манту, без изричното разрешение на всички родители. Регионалната здравна инспекция във Враца установява груби нарушения и предлага за наказание двама от медиците.
„Тези лекари нямат право да правят тези изследвания на деца, които не са изобщо в тяхната практика.Голяма част от децата не са били придружавани от родители”, заяви д-р Анета Ставрова, директор на РЗИ-Враца.
4 от пробите на децата се оказват положителни. Пращат ги за изследвания в София. От Здравното министерство успокояват, че опасност от епидемия няма. Въпреки че туберкулозният бактерий се предава по въздушно-капков път, заразяване е много по-трудно отколкото при грипа.
Област Враца е с най-високата заболеваемост в страната - почти двойно в сравнение със средното за България.
„Туберкулозата всъщност не е само на бедните и гладни хора. Наистина сривът в имунната система също оказва влияние, но и целият стрес, в който се живее. Ние все още се намираме на кръстопът между по-ниската заболеваемост в Западна Европа и по-високата в Източна и Централна Азия”, обясни епидемологът в МЗ д-р Мария Замфирова.
От 2007 г. до сега България получава безвъзмезно пари за борба с „жълтата гостенка” от глобален фонд. Това ще продължи до края на годината. Лечението на болните от туберкулоза е напълно безплатно за пациентите, незаисимо от това дали са здравноосигурени или не. Целта на Световната здравна органзиация е до 2050 г. болестта да изчезне напълно от лицето на земята.