На сушата и в крайбрежния участък по трасето на газопровода "Южен поток" в България няма да има тръби на повърхността, няма да има и строителни дейности на плаж Паша дере край Варна, където газопроводът излиза на сушата. Това каза на пресконференция днес Милена Христова, консултант по ОВОС в компанията "Южен поток Транспорт".
Оценката от въздействието върху околната среда показва, че не се очакват значителни въздействия, а ако има такива, то те ще бъдат ограничени, каза Христова. След проведени обществени обсъждания с жителите на Варна, Приселци и Галата бе взето решение тръбите в крайбрежния участък и под плажа Паша дере да бъдат поставени по специална технология, използвана и в строителството на "Син поток", каза Андрей Фик, технически директор на компанията. Технологията предвижда полагане на тръбата от газопровода в специални траншеи, което ще ограничи още повече въздействието върху околната среда, обясни експертът.
Под Черно море ще минават общо четири тръбопровода и всеки от тях ще има капацитет да пренася 15,75 млрд. куб метра газ годишно - или около 63 млрд. куб.метра газ общо като се очаква пълният капацитет да бъде достигнат към края на 2018 г. , посочи Андрей Фик, цитиран от БТА. Тръбите ще се полагат последователно като първата трябва да е готова през 2015 г., а последната - до 2017 г., предвиждат от проектната компания. За полагането им в българския морски участък тръбите ще се транспортират до някое от морските ни пристанища - Варна или Бургас.
На 19 и 20 декември са планирани нови обществени обсъждания във Варна и Приселци и очакваме през следващата година да излезе и одобрението на доклада по ОВОС от Министерството на околната среда и водите, заяви Матео Веронези, ръководител ОВОС на проекта.
От РИОСВ- Варна са категорични, че камионът и техниката, разположени на плажа Паша дере не са засегнали или навлезли в защитената местност Лиман.
За btvnews.bg Пламен Ташев – директор на „Превантивна дейност” към РИОСВ- Варна, съобщи, че експертите, които днес са били на проверка на плажа Паша Дере, ще отидат на инспекция поне още веднъж, когато приключат проучванията.
Проверката на регионалната инспекция се наложи след като вчера жители от местността Ракитника сигнализираха, че на плажа се извършва дейност и най-вероятно става въпрос за незаконен старт на строителството на проекта „Южен Поток”.
Пред bTV Дон Сързасти от URS Corporation, наети от „Саут стрийм транспорт“, заяви, че не става дума за строеж, а за геоложки проучвания. Той допълни, че техниката ще остане на плажа поне още една седмица.