Едва след 2 месеца ще започне разчистването на площадката на Оловно-цинковия комбинат в Кърджали, където собственикът „Хармони 2012” иска да изгради нови мощности, предаде БГНЕС.
Според управителя на „Хармони 2012” Иван Елкин, проектирането на новите цехове ще става успоредно с освобождаването на място за тях, като трябва да приключи до края на 2014 г.
Според по-стари обещания, разчистването на площадката трябваше да започне още през февруари тази година и строителството да стартира.
От дружеството съобщиха, че е започнала съвместна инспекция от работни екипи, съставени от служители на фирмата, на главния изпълнител на проекта – канадската компания SNC-Lavalin и на един от основните доставчици на технологичното оборудване – испанската Asturiana.
Сега инспектиращите са огледали състоянието на наличните цехове с инсталациите и съоръженията. Към тях как е присъединили и областният управител на Кърджали Бисер Николов, кметът Хасан Азис и директорът на РИОСВ в Хасково Димитър Илиев.
Пред тях водещият инженер по проекта Гордън Купър от канадската компания е разяснил плановете за модернизацията, реконструкцията и изграждането на новия цинков завод.
Проектът включва и строителство на изцяло нови пържилен цех, друг за производство на сярна киселина и трети електролитен. Уверенията на фирмата са, че те ще бъдат изградени по световни стандарти и съобразени с всички екологични норми.
Стартирала е и програма за развитие на човешките ресурси и обучение на кадрите, вече били назначени и първите служители. Предвижда се подизпълнителите на водещите международни компании – канадската SNC-Lavalin, германската Outotec и испанската Asturiana да бъдат само местни фирми от строителния бранш.
На 14 септември 2012 г. "Хармони 2012" (основана специално за сделката компания с офшорна собственост) спечели търга за цинковия завод, като предложи най-високата цена от 8 600 000 лева.
На 27 ноември същата година отново на публична продан Първа инвестиционна банка бе обявена за купувач на оловния завод, част от ОЦК.
Междувременно комбинатът бе оявен в несъстоятелност заради големите си задължения. Работниците протестираха първо с искане за забавените си заплати, а след това - за гаранции, че ще имат работа. Мнозина се отнасяха скептично към идеята да се появи ново предприятие.