Нови два родни обекта може да влязат във Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Ако се реализира идеята, приносът този път ще бъде на община Тутракан.

Всичко започва, когато в общината постъпва молба да бъдат посочени два обекта, които да се включат в националната научна комисия към ЮНЕСКО-България. Специалистите избират архитектурния ансамбъл „Рибарска махала" и Етнографския музей на дунавския риболов и лодкостроене.

„Рибарската махала е естествено обособило се рибарско селище по поречието на реката. Това са възрожденски къщи от периода на Възраждането, автентични малки схлупени къщи”, описва Петър Бойчев, директор на Исторически музей Тутракан.

Снимка: btvnovinite.bg

Туристите могат да се запознаят с рибарския поминък, предметите, домашния бит и уюта на уникалната махала. Могат да опитат тутраканската рибена чорба и качамака, да видят на живо как се плетат мрежи. Впечатленията за бита и занаятите допълва и Етнографският музей.

 „Рибарският музей е единствен по поречието на реката. Той е открит през 1974 г. като там са изложени всички необходими пособия за риболов и уреди - от античността до наше време. Така че няма тайни в риболова”, уточни Бойчев.

Снимка: btvnovinite.bg

Посетителите могат да видят и заснети демонстрации на някогашни риболовни практики. Например как се примамва рибата с плясък по водата. „Ние се надяваме тези обекти да бъдат одобрени и включени в туристическия справочник и културния календар към ЮНЕСКО -България, след което общината ще предприеме стъпки за тяхното включване под защитата на ЮНЕСКО”, заяви Петя Князова, зам.-кмет на община Тутракан.

Ако това се случи, жителите  се надяват значително да се повиши интересът на туристите към стария рибарски град.