Две независими лаборатории ще изследват инертния материал, използван за изграждането на ВИК мрежата в Монтана. Изследванията са разпоредени от прокуратурата след сигнал на екозащитници. Според тях вместо пясък, се влага хвост с високо съдържание на тежки метали.

Материалът за строителството на канализацията в Монтана се доставя от запечатаното хвостохранилище в Чипровци. От 2 години то се използва за добив на флуорид. Според фирмата-концесионер, няма основания за тревоги. „Ние твърдим, че това е неопасен минен отпадък - такъв, какъвто е класифициран по всички нормативи в България”, категоричен е шефът на фирмата Пламен Пенев.

Какво точно съдържа материалът, ще покаже анализът на пробите. Експерти от Министерството на околната среда и водите ги взеха днес публично.

Проби от няколко места в града, където водният цикълът е завършен, са взети от Икономическа полиция. „Дойде инструкция и писмо от независимия строителен надзор към проекта да бъде изследван в лабораторията на Минно-геоложкия университет в София”, поясни зам.-кметът на Монтана Диман Георгиев.

Изграждането на водния цикъл в Монтана започна през лятото. Това е най-големият строителен обект в историята на града на стойност 54,5 милиона лева. Дали използваният материал е опасен, ще покажат резултатите от анализите. Те се очакват до края на месеца