Пловдивската частна болница "Медлайн" отрича обвиненията на зам.-здравния министър д-р Ваньо Шарков, че източва Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) с документи за операции, които не са извършени.
През уикенда Шарков даде няколко примера за източване на Здравната каса през последните месеци и в един от тях беше замесено и името на пловдивската болница.
"Неизвършена урологична операция на възрастен пациент в частна болница "Медлайн" в Пловдив е отчетена и платена от НЗОК. Това нарушение са засекли при проверка по сигнал одиторите от Изпълнителната агенция "Медицински одит", обяви зам.-министърът. По думите му възрастният мъж е приеман в болницата по няколко клинични пътеки, но от жалбата му ставало ясно, че не му е издаден касов бон. Скоро след проверката пациентът оттеглил оплакването си.
bTV издири въпросния пациент - 83-годишният Хованес Микаян, и чу позицията на управителя на болницата д-р Невен Енчев.
Заради кардиологични оплаквания в края на февруари 83-годишинят Микаян постъпва в частната болница „Медлайн”, в която иначе редовно се лекува. След като остава там 4 дни, възрастният мъж е изписан и дори пише благодарствено писмо за отношението на медицинския персонал към пациентите.
При едно от изследванията лекарите случайно засичат маркер, който показва, че има вероятност простатата на 83-годишният мъж да е със злокачествен тумор. Предлагат на възрастния мъж да го оперират спешно и да постъпи отново в болницата, но в последния момент той се отказва и напуска здравното заведение.
На следващия ден идва да си вземе епикризата, която е отпечатана с грешка. Микаян подава жалба, от която обаче се отказва няколко дни по-късно, след като разбира, че е уволнена лекарката, подписала епикризата.
„Хората бяха много коректни. Веднага оправиха грешката, с което аз съм съгласен”, обяви пред bTV Хованес Микаян.
„Ние сме подали още тогава писмо до uасата, че не желаем този пациент да ни бъде заплатен, защото не са спазени всички атрибути, за да бъде по клинична пътека”, твърди управителят на болницата д-р Невен Енчев. Според него нито пациентът, нито здравната каса са ощетени. В болницата все още очакват медицинския одит.
„Касата не е ощетена въпреки направените разходи за това. Защо министерство на здравеопазването не дойде на първи април, когато имаше проблем в компютърната система и нямаше начин да бъдат приемани болните, не дойде тогава да види как приехме 100 онкоболни, без да знаем дали въобще ще получим пари за тях”, възмущава се д-р Невен Енчев.
Оказва се, че 83-годишният дядо Хованес не е случаен пациент. Възрастният мъж е емблематичен пловдивски бард и поддръжник на управляващата партия ГЕРБ.
„Последната ми стихосбирка ще бъде „България, Пловдив и ГЕРБ – в едно сърце”, сподели 83-годишният поет.
От Здравната каса потвърдиха за bTV, че институцията не е плащала за несъстоялата се операция.
Агенция "Медицински одит" е установила още, че съдов хирург оперира във врачанската болница и преглежда пациенти в Шумен. Така болницата във Враца е източила над 200 хил. лв. по данни на Министерството на здравеопазването, а медицинските сестри дори не познавали медика.
Д-р Халил Мехмед не отрича, че е имал сключен трудов договор с лечебното заведение, но не разкри как е преминавал работния процес.
„Не съм бил във Враца да участвам в операции, където съм писан. Повече какво са направили, как са правили, как са ме писали, не мога да отговоря”, обяви лекарят.
От болницата във Враца ще коментират случая в сряда, когато директорът се връща от отпуск.