На съд заради създаването на група във Фейсбук. Предприемач от Пловдив застава пред Темида, за да се защити за това, че на страницата си в социалната мрежа предупреждава за фирма, която според него е финансова пирамида. Собственикът на дружеството обаче се почувствал обиден и завел дело.
„Първо искам да кажа, че съм направил грешка и се извинявам на всички, които съм привлякъл”. С тези думи дойде в съдебната зала студентът Тихомир Очков. Момчето инвестирало пари в „Сейв къмпани интернешънъл". Преди година и половина дал 3 000 лева с обещанието да изкарва в пъти повече.
Получил офертата за бързо забогатяване от най-близкия си приятел. Такъв бил моделът - всеки нов член да доведе още вложители. И Тихомир осигурил още 50 души.
„Във всеки един град, в който може да се стъпи, с всеки човек, който познаваш. Най-вече най-близките хора, защото всичко става на доверие”, обяснява Очков.
Поне година отнело на наивните акционери да усетят, че не просто не печелят, а са и на сериозна загуба. „Преломната точка беше, когато аз загубих работата си. Тогава се появи и почна да ми показва, че получава по 6 хиляди лева на месец”, казва Атанас Иванов, инженер от София.
Много хора взели кредити, но започнали да слизат надолу, вместо да се изкачват нагоре.
Разочарованите бързо станали членове на Фейсбук групата, която предупреждава за измамата. В нея вече има над 8 000 души, а създателят й Константин Ангелов разказва, че целта му била да се отърве от приятели, които опитвали да го вербуват.
„Имах тежка седмица, в която почти ежедневно ми звъняха по телефона с молба да се видим, с молба да ми презентират иновативна компания на българския пазар, от която могат да бъдат докарани доста сериозни приходи”, обяснява Ангелов.
Година след създаването на групата момчето се явява в съда, защото е обвинен, че обижда. Ответната страна така и не се яви на заседанието. Пасторът Светослав Петров, който е един от двамата собственици на компанията, имал работа, а адвокатът му представи позицията му лаконично.
„Човек трябва да отговаря за отрочето си. Така е и със страницата във Фейсбук”, смята Валери Петров ,адвокат на пастор Светослав Петров.
Заседанието по делото приключи неочаквано, час след като беше дадено началото. Представителят на ищеца оттегли тъжбата си с аргумента, че не търси наказателна, а морална отговорност.