Делото по съдебния иск на Мюсюлманското вероизповедание за връщане на собствеността върху сегашната Арена "Спартак" в Кърджали е спряно. Това е станало след споразумение между двете страни по спора за вакъфския имот, но процесът може да бъде възобновен при желание на едната от страните, предаде БГНЕС.

Освен за връщане на собствеността върху уникалната музейна сграда в стила на азиатската архитектура и парцела й, лидерите на мюсюлманската общност в България настояваха да влязат във владение и на Арена "Спартак", която е в пряко съседство. Претенцията бе да бъде осъдена община Кърджали да предаде имота на мюсюлманското изповедание в София, т.е. на Главното мюфтийство.

Парцелът е с площ от 8 100 кв. метра и служи като спортна площадка и летен театър, както и за политически митинги и концерти. Такова е било предназначението на имота още, когато местните жители с доброволен труд и дарения са го изграждали през 1954 година.

Арена "Спартак" е актувана като общинска собственост през 2006 г. Делото по този казус се водеше отделно срещу общината и е спряно на 10 юли т.г. Това е станало след две заседания в Окръжния съд и след представянето на съдебно-техническата експертиза.

Фактът, че делото за този имот, част от терена на Историческия музей и бивше медресе, е спряно, не означава, че не може да бъде възобновено, коментираха юристи. Това може да стане в срок от 6 месеца след датата на спирането му.

До въпросното споразумение между Главното мюфтийство и община Кърджали се е стигнало след информацията за предстоящото внасяне на законопроекта за поправки в Закона за вероизповеданията. Той отваря вратата за предоставянето на обекти с национално значение на съответните религиозни общности и никой не би могъл да предвиди последващите им решения и действия за приложението на въпросните имоти.

Около 90 са делата с подобни претенции за връщане на вакъфските имоти, които води в момента мюсюлманската религиозна общност в България.