Студ в Североизточна България. Макар че синоптиците не отчитат рекорди, заради вятъра и влагата, усещането по морето е като за минус 20 градуса.
Народът нарича този феномен „врящо море" - водата на ясния хоризонт сякаш кипи. Синоптиците обясняват, че явлението не е необичайно и се наблюдава почти всяка година - заради разликата в температурата на по-топлото море - плюс 6 градуса, а на въздуха - минус осем. Хората го наричат още димящо море, а научният термин е мъгла от изпаренията.
Морето често през зимата, обикновено е с температура по-висока от тази на въздуха, когато разликата е голяма, когато въздушната маса над водната повърхност е много студена, и точката на оросяване е достатъчно ниска, се получава мъгла от изпаренията - водата се изпарява и кондензира в по-студената водна маса.
„Морето често през зимата, обикновено е с температура по-висока от тази на въздуха, когато разликата е голяма, когато въздушната маса над водната повърхност е много студена, и точката на оросяване е достатъчно ниска, се получава мъгла от изпаренията - водата се изпарява и кондензира в по-студената водна маса”, обясни дежурният синоптик в НИМХ-Варна Мирослав Петров.
Врящото море се наблюдава по фиордите около Норвегия, популярно е в затворени морета като Черно и Балтийско, нерядко водата „кипва" и над Босфора. Морските вълни край Варна пък обливат камъните по крайбрежието и ги превръщат в ледени фигури.
Но метеоролозите не очакват морето да замръзне, нито други аномалии до края на месеца. „Динамично време с чести валежи от сняг и температури близки до нормалните”, прогнозира Петров.
Все пак най-тежка е зимата е за хората, принудени да работят на открито. На коледния базар продажбите са замрели - никой не купува наденички, нито пък понечва да се стопли с греяно вино.
Въпреки минусовите градуси ремонтите по улиците и реконструкцията на центъра на Варна не спират. Работниците казват, че нямат алтернатива.
Успокоителното е, че днес започва затопляне, което през почивните дни ще вдигне температурите до цели 10 градуса.