30-годишен мъж с 50% инвалидност втори месец живее без никакви доходи заради запор на сметката, по която се превежда пенсията му. На всичко отгоре, човекът няма и къде да живее, тъй като родният му дом е „присвоен" и превърнат в кокошкарник.
Преди повече от месец Рангел Димитров отива да тегли инвалидната си пенсия в размер на 127 лева и 50 стотинки. Оказва се, че не може да вземе парите си. От банката го уведомяват, че е наложен запор на сметката му. Впоследствие разбира, че срещу него е водено съдебно-изпълнително дело по искане на кредитна институция, на която е длъжник.
„Парите ми бяха необходими за лечение. Спрях да внасям, защото няма отникъде работа и не мога тежък физически труд да работя, защото заболях с бъбреците и хроничен простатит”, разказва мъжът.
Здравето му започнало да се влошава още докато работел, затова не е имало проблем с отпускането на кредита му. „500 съм теглил, за 4 години трябва да върна 2100”, казва Рангел Димитров.
Останал само с инвалидната си пенсия, той зарязва вноските си и така до деня, в който остава съвсем без нищо. Той е сирак. Преди да дойде на работа в Монтана, живял в бойчиновското село Мадан. След като заболява и решава да се върне, там го посреща поредната лоша новина - къщата вече е дом за пилета и кокошки.
По думите на кмета на с. Мадан – Наташа Кирилова, къщата е на бабата на Рангел. Тя починала, след това си отишла и майка му. Човекът, който ползва къщата за пилчарник, обаче има друга версия. „Не е наследствена, изобщо нямат нищо. Те са дошли тук за 200 лева да живеят като под наем, на квартира. Никой не ги е закачал”, твърди Ваньо Кирилов.
„Една трета от жителите на селото нямат нотариални актове на къщите, които притежават. Просто така е било навремето - с договор за покупко-продажба. Иска си къщата, за да си направи ремонт и да влезе да живее момчето в нея, тъй като няма друг дом, няма къде да живее. Сега е по приятели и приятелите са благосклонни и го приемат, но то ще бъде за месец-два, година, а по-нататък”, пита кметицата.
Уравнението бе решено с обаждане до кантората на частния съдия-изпълнител, наложил запора. От там отговориха, че няма как да знаят факта, че по сметката се превежда инвалидната пенсия. Необходимо е длъжникът да изпрати извлечение от нея за последните 6 месеца, след което в рамките на 3-4 дни запорът ще бъде вдигнат. От кредитната институция отговориха същото - няма откъде да разберат за проблема, ако не бъдат уведомени. А за спорната къща е сигнализирана прокуратурата, чиято проверка продължава.