Линейка като подарък за Коледа - това е мечтата на близо 5 000 жители на високопланинският град Сърница. Парадоксът е, че родопчани вече имат автомобила, само че той стои на склад и вместо болни хора вози дървен материал.
Автомобилът за Спешна помощ не се използва по предназначение вече пета година, а може да спаси десетки човешки животи, тъй като най-близката болница е тази във Велинград. Близо три часа са необходими на линейка, за да дойде да вземе болен и да го извози до болницата.
„По партийна линия от ДПС е обещана и наистина издържаха на обещанието си, дариха я, но за съжаление няма реализация, няма оборудване, няма персонал, който да я обслужва, казват че няма законова форма към Спешна помощ как да се обслужва”, обясни кметът на Сърница Мустафа Аликанов.
Вместо болни хора линейката понякога вози дървен и строителен материал, признават от общината. Липсата на действащ спешен автомобил се оказва фатална за мнозина от родопския град.
„Заради липса на линейка, заради една линейка, Бърза помощ докато дойде от Велинград, брат ми си замина, падна отсреща от една стена, докато дойде и в линейката си почина”, сподели местният жител Борислав Гайдаров.
Често се случва лични автомобили, ползвани като линейки, да хвърчат по пътищата из Балкана. Жителят на Сърница Кемал Исмаил разказа, че ако се наложи да търси доктор по спешност, първо отива на лекар, а после плаща на кола поне 20 лв., за да го закара в болница.
Личните лекари в Сърница, казват че викат линейки от болницата най-вече за инфаркт и инсулт, а това се случва всеки месец.
„Разбира се, населението има нужда от линейката, но има нужда и от екип, който да транспортира тежко болните, така че линейката, която да бъде пусната да транспортира болните, няма да реши проблемите на Сърница”, обясни общопрактикуващият лекар Исмет Исмаил.
Сърница подготвя документи, с които да дари на болницата във Велинград линейката. Те пък обещават да я оборудват с апаратура.
„Ние ще помогнем от болницата с каквото можем, с налична апартура, каквото имаме. По принцип за един спешно болен е достатъчно да има електрошок, кардиограф, апарат за кръвно и апаратче за обдишване”, обясни управителят на МБАЛ –Велинград д-р Атанас Ташев.
Ще има ли лекарски екип, който да обслужва линейката и къде всъщност ще домува спешният автомобил? Докато дойдат отговорите, жителите на Сърница се надяват да са живи и здрави.