Интересът на кандидат-студентите към до скоро традиционни специалности намалява. В Шуменския университет например за първи път след класирането остават незаети места в над 30 специалности.
Дори след етапа на третото класиране остават свободни места в специалности като стопанска математика, физика и химия. Младите хора все по-често предпочитат да изучават модерни технологии или икономически науки.
„Аз се ориентирах към икономическа специалност и се надявам да получа добра реализация след това. Хората имат разнообразни интереси и в общи линии за всеки има по нещо”, коментира бъдещата студентка Невена Пощарова.
„Смятам, че кандидат-студентите трябва да избират специалностите си така, че да имат занаят, тоест когато аз завърших моята бакалавърска степен и когато кандидатствах за работа, аз можех да работя,” разказа Добромира Дечкова.
От ръководството на Шуменския университет определят кандидат-студентската кампания като трудна, но не са притеснени от малкия брой на записалите се за новата учебна година студенти
„Залите на университета категорично няма да останат празни. Самата демографска и финансова криза от 90-те години оказва сериозно влияние върху приема,” обясни зам.-ректорът на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски" доц. д-р Живко Жеков.
От висшето училище замислят и промяна в учебния план, която предвижда и предлагане на нови по-атрактивни специалности, които да предизвикат интереса на младите хора.