Българинът е с най-лесен достъп до здравна помощ, показва изследване на европейския здравно потребителски индекс. На челна позиция са още албанците и белгийците. Според статистиката, ако другаде има листа на чакащите в болниците и достъпът до специалист отнема няколко месеца, у нас за това стигат няколко часа.
С 800 жители и без болница в общината, село Камено поле се смята за привилегировано, защото си има постоянен личен лекар. Д-р Маргарита Василева не взема потребителска такса. Казва, че за бедния човек 3 лева са хляба за седмицата. Често й се налага да раздава повече от разрешения брой направления, но вместо да я санкционират, от здравната каса дори й отпускат още.
„Изключително много са болни хората. На мен това ми прави впечатление когато правя молби за допълнителен брой направления”, казва д-р Василева.
Заради административното деление в селото, спешната помощ куца. Линейка пристига от романския спешен филиал и се връща пак в него. Там пациентът чака да дойде линейка от Мездра, за да го транспортира до най-близката болница.
„Прехвърлянето от една линейка на друга е довело до фатални случаи. Хората са над десет, които са починали именно по причина на това, че се е забавило лечението”, заяви кметът на Камено поле Цветелина Ботева.
Иначе за лекарства местните опират до джипито, защото в селото няма аптека. Някои обаче имат претенции към 68-годишната лекарка. „Години са си години вече. Добре е да дойде някой по-млад, по-енергичен, ама те отиват в чужбина”, коментира Петър Калоянов.
Иначе в Камено поле всички си пожелават да ги стига здравето на 76-годишния бай Йордан. „Не съм влизал в болница”, хвали се той.