Четири месеца след наводненията, които потопиха части от България, все още 450 язовира застрашават област Кърджали. Това е районът в страната с най-много язовири. Според доклад на областната управа до бившия премиер Пламен Орешарски язовирите в предаварийно състояние в Кърджали са девет.

Язовир Бековски е един от тях. Изпускателите му не работят от години и това поставя населението е в опасност.

„По проект е 8 милиона кубически метра, което е три пъти, колкото е Бисер. Това е една огромна вода, тръгне ли, няма спиране”, обяснява хифроинженерът Никола Матев.

Вече повече от година язовирът е напълно изоставен. Ако той прелее, под вода ще остане най-близкото населено място – село Бенковски, което е само на три километра от язовира и е с население от 3000 души.

Край Крумовград се намира и язовир Сливарка. На няколко метра от обитаеми къщи се намира разрушеният преливник. Според източник на bTV преливникът е изграден само преди 5 години. А трябва да има 8 години гаранция.

По думите му повечето язовири нямат документация и проект как е изградено и защо точно там е избрано.

Язовирите Сливарка и Бенковски се стопанисват от „Земинвест", собственост на Министерството на земеделието. Само в Кърджалийска област то стопанисва 450 язовира. А за тях се грижи един човек - Златко Босев. Той дори не е хидроинженер.

„Водят ме като служител помпиер, наблюдател”, обяснява Златко и допълва, че е човекът за всичко и се справя трудно. „Няма транспорт. Няма я тази физическа възможност да ги обходя всичките тези обекти”, казва още той.

„Вие знаете ли, че собствениците не знаят къде са им тези 450 язовира. Ако на случаен принцип ги попитаме има ли вода във вашия язовир, пропуска ли ви стената...100 процента съм сигурен, че не знаят и не могат да ми отговорят”, казва източникът на bTV.

За 450 язовира Златко взема 400 лева. Повече от година обаче „Земинвест" не му е плащал заплата. „Отговорността е голяма, защото ако стане нещо първо мен ще ме хванат”, коментира Златко.

Дружеството обаче има няколко директори. „Тези потенциално опасни язовири се нуждаят от ремонт, на този етап дружеството не разполага с пари”, каза за екипа ни изпълнителният директор на „Земинвест” Юлиян Стефанов.

Според доклад язовирите в предаварийно състояние в Кърджали са поне 16. С него се обръща внимание, че в резултат на бездействието на Министерство на земеделието и храните е възможно да се стигне до инцидент, застрашаващ живота на български граждани, подобен на този, който се случи в Бисер.

Няма контролен орган, който да следи дали предписанията за язовирите се изпълняват.

„Каквито и комисии да правят констатации и предписания, няма кой да наложи предписанието, да изведе язовира от експлоатация. И няма кой да наложи глоби от собственика и ползвателите”, обяснява Асен Личев, Дирекция „Управление на водите", Министерство на околната среда и водите.

„Земинвест” твърди, че много пъти е сигнализирало министерството. Включително и бившия земеделски министър Димитър Греков. Отговор няма. От министерството отказаха коментар за bTV.