Историческата крепост Царевец се руши. Необходими са спешни оздравителни мерки, за да просъществува най-посещаваният исторически обект в България в автентичния си вид.
От мерки за сигурност обектът се заключва всяка вечер след 17.00 часа. Осветен е, така че да бъде разпознаваем от туристите. В тъмните часове на денонощието обаче красивата гледка прикрива наболели проблеми. Оказва се, че Царевец боледува. След всяка зима оригиналните средновековни зидове губят по естествен път от своята автентичност, а пари за опазването им няма.
Най-тревожно е положението на Първата и Третата порта, както и на част от южната напречна стена. Видими с просто око са и пораженията по зидовете, в които най-дълго се задържа влага. На път да изгубят автентичността си са почти всички средновековни пластове, разкрити и консервирани преди близо половин век.
Поддръжката е целогодишна, но недостатъчна. Крепостните стени и обектите в комплекса се нуждаят от цялостно укрепване, за които по груби изчисления ще са необходими близо 3 милиона лева.
Естествените поражения дразнят и туристите. За спешни реставрационни работи по дворцовия комплекс, патриаршията, раннохристиянската базилика и моста над сечената скала, по който преминават всички туристи, тази година ръководството на музея е поискало от общината 400 000 лева.
През миналата година през музеите във Велико Търново, в това число и Царевец, са преминали половин милион туристи. Това е с 50% повече в сравнение с 2012-а. Обектът обаче, е държавна собственост и приходите от посещенията му отиват в националната хазна.
Община Велико Търново вече е направила необходимите постъпки Царевец да бъде прехвърлен за стопанисване от местната администрация. Общинският съвет също е готов с документите и е дал съгласие това да стане. Кога и дали това ще се случи засега не е ясно.