Със законови промени на есен доставчиците на електричество ще бъдат задължени да поддържат постоянно качество на тока. Това може и да реши проблемите на много хора, като тези от софийското село Батулия. Те се оплакват, че вече 10 години токът е или много слаб, или напрежението става толкова високо, че уредите изгарят.

За по-малко от час, докато екипът на bTV бе във вилната зона на Батулия, стабилизаторът показа, как токът от 200 волта пада на 145.

Семейството на Веселин Александров купува къща в селото преди 10 години. Когато се нанасят във вилата, електроуредите започват да гърмят един след друг. Последният хладилник си заминава преди седмица.

„Чух само едно бучене - и другите два хладилника по същия начин, компресорите изгоряха. Ние плащаме за тази услуга, а кой ще ми заплати на мен изгорелите три хладилника и за тези 10 години най-малко 100 кг месо съм изхвърлил, защото като спре токът и месото се вмирисва”, казва мъжът.

Напрежението на електроенергията е същото и при останалите над 200 вили в местността. От четири години съседката баба Данче, която е постоянно тук, живее без хладилник. „Три хладилника изгоряха, три телевизора. Стабилизатори изгоряха. Като дойде, гръмне всичко, и го спрат, по три дни нямаме ток”, обяснява и тя.

След многократни сигнали до електроразпределителното дружество, които остават без отговор, преди три години хората пращат жалба и до Комисията по енергийно и водно регулиране. Едва тогава получават и официален отговор от ЧЕЗ. Монополистът обещава, че ще направи реконструкция. Към днешна дата обаче ангажиментът остава само на хартия.

От ЧЕЗ отказаха да застанат пред камера, но отговориха официално, че правят вътрешно проучване защо реконструкцията се бави вече две години. И дадоха ново обещание - до края на есента трасформаторът да бъде подменен. До тогава в Батулия жителите ще плащат ток като за 220 волта, но не е ясно какво ще получават.