Хора с увреждания излязоха на протест срещу неработещото българско законодателство, което засяга техните проблеми. Те настояват за нови политики, синхронизирани с Конвенцията на ООН за права на хората с увреждания.
Походът на независимостта се провежда за втори път. Подобно на миналогодишното събитие и тази година българите с увреждания ще заявят искането си за нов закон за хората с увреждания, съобразен с принципите на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, нормативна уредба за лична помощ и нов подход на държавата към организациите на хора с увреждания в страната.
Десетки граждани се събраха на площад „Света Неделя” в София, където в 11:00 часа започна техният Поход на Независимостта.
Събитието беше планирано за неделния 22 септември – Деня на Независимостта на България, но заради неработещия специализиран транспорт, не е успяло да се проведе. Това е и едно от исканията на хората с увреждания – достъпна градска среда.
„Новото законодателство е необходимо, защото според европейската статистика хората с увреждания в България са на първо място по бедност в Европа”, обясни в ефира на bTV един от организаторите на събитието – Нина Жишева.
Тя отбеляза, че хората с увреждания не се срещат често по улиците на България. „Причината за това е липсата на лична помощ, недостъпната среда, недостъпния транспорт, лошите технически помощни средства”, подчерта Жишева.
Протестът не успя да премине булевард „Дондуков” и да застане пред Министерски съвет, защото подлезът се оказа недостъпен. Близо 10 минути отне на шествието, за да мине с количките през булеварда. Наложи се помощта на полицията.
Официалният вход на МС е със стълби без рампа. Така след кратко лутане полицаите преведоха протестиращите през входа за приемната и папката с исканията беше връчена. Така протестът приключи с обещание парламентът да придвижи законовите промени, но хората с увреждания са категорични, че битката за независимост е далеч от края си.