Пълно фиаско претърпяват гражданските дорбоволчески отряди при бедствия и катастрофи в страната.

Примерът е от община Търговище. Втора година градът не може да изгради доброволното си формирование. Досега са се регистрирали само двама от необходимите 40 души.

В община Търговище не само не се записват нови доброволци, ами и има отлив на стари. Петър Петров е бил командир на доброволческа група и е един от отказалите се.

„Нашата група се отказа изцяло заради тези неуредици, които възникнаха с новите наредби. Вместо да сме доброволци, те започват да ни нареждат какво да правим, как да го правим, защо да го правим. Хората просто се отказаха от тази административна дейност, която трябваше да правят - да бягат, да търсят и събират документи, да се молят”, обясни бившият доброволец.

Според специалистите хората са отблъснати от прекалено многото бюрократични изисквания. „Това не се определя със закон или с наредби, както ние се опитваме да го правим. Със свидетелства за съдимост, договори, психотестове и т.н. да не изброявам всичките документи”, обясни главният експерт по сигурността в Търговище Кирил Керев.

Необходимите документи за доброволец струват около 70 лв. Издаването им отнема два дни, а разходът не се поема от държавата или общината. Проблем са и работодателите.

„Тези, които могат да го направят, са назначени на работа, едното от изискванията е работодателят да даде разрешение да бъде член на доброволно формирование и по всяко време на денонощието ние да можем да го извикаме. Естествено, работодателите нямат такъв интерес”, обясни още Керев.

До изграждането на формированията, община Търговище ще разчита на гасаческите групи по селата, които също са на доброволни начала, но поне за тях няма разходи и бюрокрация.