Тонове картофи залежават в Смолянска област. Броят на производителите на картофи намалява всяка година, заради липсата на пазар и ниската изкупна цена,

Един от най-големите производители на родопски картофи е смолянското село Момчиловци. Повечето хора от селото обаче още не са успели да продадат реколтата си, заради по-ниската цена на вносните картофи.

Въпреки безспорните вкусови качества на родопските картофи, производителите в Момчиловци са принудени да ги продават на безценица.

Снимка: btvnovinite.bg

Костадин Величков отглежда картофи от 15 години. През последния месец е принуден да продава на цена от 30-35 ст. на килограм - толкова, колкото са вносните картофи. Държи на склад около 20 тона.

„Ние сме принудени да ги продаваме, защото иначе трябва да ги хвърлим. Но по принцип картофът ако не го продадеш на 70-80 ст. си на загуба, защото като сложиш всички разходи, торене, препарати, пръскан, оране – си на загуба”, коментира той.

Според родопчаните е нужна държавна политика за справяне с проблема.

Сийка Суркова, кмет на с. Момчиловци коментира, че вече години наред вносните картофи съсипват пазара на родните производители. „Изключително трудно е тук производството на картофи. Знаете тук производството на която и да е селскостопанска култура в планината не е равносилно на производството на полето. Местата тук са разпокъсани, изключително трудно се обработват”, обяснява Суркова.

Снимка: btvnovinite.bg

Със затопляне на времето картофите ще започнат да гният.

Величков разказва, че в момента картофите са съхранявани на между 0 и 2-3 градуса, за да „не тръгнат веднага, в хладилни помещения, където няма топлина”. В зимните температури са поддържали температурата им с калорифери - включвали са ги за по няколко дни, за да се стопли температурата и да не пада под нулата, за да не измръзне продукцията.

Снимка: btvnovinite.bg

Според хората от с. Момчиловци чуждите производители могат да си позволят да продават на толкова ниска цена, защото получават добри субсидии.