И тази година българите могат да гласуват в конкурса за вековно дърво на България. В страната растат едни от най-старите дървета в Европа, като най-старото от тях - Гранитовския дъб, е на 1670 години.

Дъбове на по осемстотин години има и в известната Туловска кория, където обаче бракониери редовно секат гората, въпреки, че е защитена местност.

Туловската кория, край село Тулово Стара Загора е останала от някогашната Велика българска гора, която се е простирала от София до Бургас. „Тук е рай, просто целият подлес, който виждате, тази не толкова гъста, не изкуствена гора, която не е селектирана, личи си, че това е естественият цикъл, и тука естествено дивите животни се чувстват като у дома си”, обясни Ивайло Клисуров от организацията „Зелени Балкани”.

В местността има дървета на по осемстотин години. Според легендата по време на битка с византийците цар Калоян седнал да си почине под един такъв дъб в гората и оттам името на дъба станало Царски дъб.

Днес обаче бракониери секат в гората, въпреки че Туловската кория е защитена местност. „Виждате, че гората вече е само основно издънкова, единици са тези вековните стари дървета, които са с голям диаметър, всичките тези по-малки дървета от един корен по няколко издънки, естествено тази гора е по-слаба, тя не е толкова устойчива, не толкова здрава и за съжаление този вид - обикновения дъб, ще бъде заместен от габъра”, обясни още Клисуров.

Габърът издържа на суша, а дъбът е влаголюбив. Като секат гората, бракониерите правят петна в нея, а проникващата светлина дава възможност на габъра да се развива. И ако изсичането продължи, ще бъде загубена още една вековна гора.