Бойната слава на Русе бе подредена в изложба. За първи път в Историческия музей са показани над 250 предмета, свързани с участието на русенци във войните от Освобождението до 1944 г. Повечето от експонатите са дарения от семействата на наследниците.

Най-голямо е разнообразието от огнестрелно оръжие. Почти всички пушки са руско производство. „Най-старото оръжие е от 60-те години на XIX век, това е оръжието от Руско-турската война, което в първите години след Освобождението е било и на въоръжение. Такива са и пушките крнка”, разказа историкът Ренета Рошкева.

В експозицията са представени лични вещи, униформи, документи и снимки. Най-голям интерес предизвиква немски мотоциклет от Втората световна война, който съвсем до скоро е бил в движение. „Cлед като руснаците навлизат в България, го вземат те като трофеен мотоциклет, а след 1944 г. той е даден на музея за ползване и до 90-те години е действащ в отдел „Природа", допълни Рошкева.

Показани са още тръбата на защитника на Видинската крепост майор Атанас Узунов, както и окървавената униформа на генерал Боню Пиронков, командир на Пета пехотна дунавска дивизия.

Чрез предметите е разказана и съдбата на героите, сред които е и първият български летец Симеон Петров. „Малцина знаят, че той е основателят на фабрика „Симонавия", първата фабрика за производство на грамофонни плочи , по-късно одържавена след 9 септември”, обясни историкът Владислав Атанасов.

Експозицията „Бойна слава" ще оформи част от новата визия на Русенския исторически музей.