Младите творци от училището по изкуствата в Русе се учат да свирят с инструменти на повече от половин век. Музикантите се оплакват, че старите пиана им пречат да се развиват в професията.
Осмокласникът Николай Димитров свири на пиано от шестгодишен. Той е един от най-изявените млади музиканти в Русе. За него хубавият инструмент е изключително важен.
Казва, че фалшивият инструмент уврежда музикантския слух и пречи на музикалното развитие – просто уврежда музиканта. „Също така много е важно механиката на инструмента да бъде на ниво, защото от механиката зависят много неща в свиренето - качеството на свирене, качеството на тона”, обяснява Димитров.
В училището има над 50 пиана, които вече са напълно амортизирани. Те се ползват както от музикантите, така и при обучението по балет и пеене.
„От 50 години в училището нов инструмент не е купуван”, разказва директорът на НУИ-Русе Мария Дуканова. „В действителност се налага много спешна смяна на механиката на концертния роял, нов малък концертен роял за салона, както и подмяна на механиката на всички немски пиана, които имат още живот в себе си. Има такива други, руски, които не подлежат за съжаление на никакъв ремонт”, допълва тя.
Пари за нови инструменти обаче няма - нито от Министерството на културата, на чието подчинение е училището, нито от делегирания бюджет.
Директорката смята, че биха могли да отделят средства за ремонта на едно-две пиана, на духов или струнен инструмент. „Но да направим такъв цялостен ремонт, смяна на механики, нови инструменти, това е съвършено невъзможно”, коментира тя.
Когато голямата пианистка Павлина Доковска пристига от Ню Йорк за майсторски клас в Русе, е изумена от състоянието на инструментите. Тя дава идеята да се направи благотворителна кампания в името на децата. Своите дарения вече са направили и няколко от бившите възпитаници на училището, сега известни музиканти. За цялостната подмяна на инструментите са нужни 160 000 евро.