Бежанците на едно място - в обезлюдените села на Странджа. Идеята, подхвърлена от сирийската общност, беше подета от депутати от ГЕРБ, макар и в по-мек вариант - в Странджа да бъдат заселени тези, които искат да останат у нас.
Идеята на кмета на Малко Търново след ремонт тук да бъдат настанявани бежанци, е претърпяла обрат - заради отзвука от последните седмици. „Нямаше такава криза и второ, ние предложихме една такава база, само че закрит тип, в смисъл, да бъде охраняема. Това го чух и от комисар Кристалина Георгиева, и от депутати ог ГЕРБ - нека да не слагаме каруцата преди коня. Стига да сме я жертвали Странджа в името на каквото и да е!", заяви Илиян Янчев - кмет на община Малко Търново.
Други от местните са готови да приютят бежанците, но при по-добри условия. „Стига да могат да създадат условия за живот на хората, те са живи хора, като нас, да дойдат", коментира живеещ в с. Звездец.
Д-р Обрейков, шеф на малкотърновската болница, която от години стои полупразна, предлага подобно решение - здравни грижи и уют за стотина семейства. „Преглед от лекар, минимум изследвания, като едно от тях инфекциозните заболявания, гарантирано им е парното, гарантирана им е топлата вода и хранене три пъти на ден”, обясни д-р Мирослав Обрейков - управител, болница Малко Търново, с уточнението, че разходите се поемат от агенцията за бежанците.
Бежанците щели да бъдат приемани по списък, да имат здравно досие и да струват 500 лева на месец, пресмята докторът. По границата имало и други неизползваеми болници и центрове за рехабилитация. Така ще се избегнат и епидемиите, неизбежни при лошите битови условия сега.