България и Румъния ще предлагат общи подводни туристически маршрути, каза днес във Варна директорът на Института по океанология към БАН проф. Атанас Палазов.
Той представи резултатите от проект, насочен към опазването на подводното археологическо наследство в западната част на ченмороския шелф. Финансирането за реализацията му - над 1,4 милиона евро, е осигурено по Шеста рамкова програма, предаде БТА.
Учените са изследвали територията от Констанца до Калиакра. На българската територия са идентифицирани 85 нарушения на дъното, които биха могли да бъдат потънали кораби. Осем от откритите цели са определени като най-перспективни и върху тях ще се работи активно, посочи Палазов.
По думите му откритите потънали кораби са на дълбочина между 20 и 100 метра. По първоначални данни сред тях има както по-стари ветроходи, така и по-модерни плавателни съдове от 19-и и началото на 20-и век.
Със сигурност обаче никой от тези кораби не е превозвал злато или някакви ценни метали, посочиха учените.
Предстои българските специалисти да направят още една експедиция, допълни Палазов. Според него тя ще даде още по-подробна информация, тъй като институтът вече разполага с модерна апаратура за подводно заснемане.