До момента Европейският съюз е влял в България много средства – милиони, за да се развива страната ни. Голяма част от тези пари обаче или изобщо не се усвояват, или се усвояват по спорен начин.

Преди 4 години Община Враца печели проект по програма „Регионално развитие" на стойност над 5 милиона лева. С инвестираните пари пещерата „Леденика” трябва да се превърне в целогодишна туристическа атракция. След завършването на проекта обаче, се появяват противоречиви настроения, съмнения и въпроси.

„Случайно или не, до мен достигнаха сигнали преди няколко месеца, че тук, в Балкана, се случва нещо не много добро при изпълнението на този изключителен проект в нашия град”, казва журналистът Валя Кръстева.

В проекта е включено и създаването на развлекателен парк с различни атракции - „Приказна алея" с герои от приказките, амфитеатър, както и площадка със спортни съоръжения. Гвоздеят на проекта обаче е голям тунел, който трябва да наподобява заледен вход към пещерата. На върха му е кацнал бръмбарът „Светломразец" с кирка и раница.

„Това чудо, което едва ли някъде по света може да се види, е една буца от стиропор, която има и ужасаващ външен вид. Най-ужасното обаче е, че като се видят цените - колко струва това на врачани, вече преминаваме в друга категория. Защото тази стиропорона буца, която е пред входа, струва четвърт милион. Това е ужасяваща цифра според мен”, казва Валя Кръстева.

Част от обвиненията към изпълнителите на проекта са, че всички атракционни фигури в парка са направени от стиропор - далеч по-евтин материал от този, посочен в документацията, а именно - фибростъкло. Всяка една от фигурите струва 5765 лв. Въпреки че са нови, част от приказните герои вече са полуразрушени.

„За мен е важно това, което сме постигнали - турситите се увеличават, децата много се забавляват, харесват се нещата, катерят се по куклите, чупят се, непрекъснато ги монтираме. Не мога да си обясня тези нападки”, заяви зам.-кметът на община Враца Красимира Георгиева, която е и ръководител на европроекта.

За част от жителите на Враца има и още една необяснима история. Най-бедният регион в България си е купил най-скъпите съоръжения. Една пейка за сядане, която се състои от три елемнта, струва 2532 лева. Красимира Георгиева обясни, че става дума за материал с гаранционен срок от 50 години.

От общината уверяват, че материалът за изграждане на атракционните фигури е същият, който е посочен в проекта. И не печалба е била целта на изпълнителя на обществената поръчка. Дали има неправомерно усвояване на пари или не, могат да констатират единствено съответните разследващи институции. А дотогава туристите могат да трупат собствени впечатления.