Производители на тютюн от над 30 населени места в Гоцеделчевско отново протестират срещу неизкупената си продукция и ниските цени, които фирмите им предлагат.
Около 2000 тютюнопроизводители блокираха пътя за Гоце Делчев при село Вълкосел. На мястото се и децата на протестиращите, които днес няма да отидат на училище. До решението за пътни блокади се стигна след среща по инициатива на Съюза на производителите на ориенталски тютюни, продължила близо 2 часа. Официално го обяви кметът на Сатовча Арбен Мименов, който е и председател на съюза, пише БНР. Протестиращите палиха и бали с тютюн.
На много места не е започнала още изкупната кампания. В повечето села, където проблемът е много тежък, започват протести, аналогичен на протеста във Вълкосел, изразяващ се в спиране на пътни артерии, палене на собствения тютюн и спиране на децата от училище. "Това е изключително тежка и радикална мярка действително. Това вече е решение на самите родители", каза Мименов.
Хората от бранша са принудени сами да търсят изход от ситуацията. Те са категорични, че фирмите, изкупуващи тютюн, искат да ги поставят на колене и да ги принудят да продават тютюна на 4 лева, което е три пъти под неговата себестойност.
Предстои спешно да бъде проучен пазарът в съседна Гърция, както и възможността произведеният у нас тютюн да бъде продаден там от самите производители.
Според Мименов има и друга антикризисна мярка, която би имала спасителен ефект. "Излизам с официално писмо от Съюза на тютюнопроизводителите на ориенталски тютюн до премиера, до парламента и до други институции, че ние действително искаме законова промяна за разрешение не на 100 процента, а на 10 процента от произведената продукция да се продава без акциз", обясни Мименов.
405 деца няма да отидат на училище
405 деца от с. Вълкосел няма да отидат на училище днес заради ниските цени на тютюна. Родителите спират децата си от учебни занятия заради липсата на пари.
В дома на Байрян и Себа Летифови от Вълкосел тютюнът стои в антрето, мирише и дори вече наближава изгниване. Огромното количество продукция стои там заради ниските цени, които фирмите – изкупвачи предлагат. „Тютюнът е около два тона. Стои тук заради закъснялото изкупуване. И ако дойдат с тия ниски цени, няма да го продадем. Очакваме едни минимални цени от 7 лв. искаме и държавата да види защо е тази безизходица”, категоричен беше Байрян.
Той добави, че реколтата му е първо качество и му предлагат 10 000 лв. за два тона. По думите му простите сметки показват, че 5000 отиват в разходи и другите пари за издръжката на 5-членно семейство. „Как едно семейство ще живее с тях. 2012 г. декември сме взели последните пари”.
Кметът на Вълкосел Рамиз Булюков подкрепя недоволството на съгражданите си и посочи: „Заставам зад жителите на Вълкосел. Това е труда им”, категоричен беше той и попита защо поне един представител от трите фирми не е излязъл досега да опровергае труда на хората.