Учители и ученици от Родопите са готови да се вдигат на бунт срещу промените в учебните програми. В последния ден от първия срок преподавателите от най- голямото училище в Кърджали писаха оценка слаб на образователния министър в оставка.
За учениците, които са завършили с петици първия срок все още има шанс да са отличници в края на учебната година. Въпреки това много от училите и учениците в региона не биха дали втори шанс на министъра.
Нешка Шопова, учител в СОУ „П.Р Славейков”, коментира, че според нея Танев е получил слаба оценка, без право на поправка. По думите ѝ за него няма втори срок, в който да има възможност да се яви на поправителен изпит.
Повечето историци в региона негодуват срещу премахването на Паисий.
„Много харесвам една мисъл на професор Николай Генчев, който казва „Историята не е лабораторна наука както физиката и химията - с нея опити не бива да се правят”, казва Галина Стефанова учител в СОУ „П.Р.Славейков”.
Историята обаче влезе в лабораторията, обясняват учители на децата.
„Елате и им кажете, че 500 години са ни били нагости, а ние сме ги посрещаме с баница и с айрян. Елате и им кажете, да видим те на вас какво ще ви кажат”, заканва се Димитър Димон, който също е преподавател по история.
В най-голямото училище в Кърджали християни и мюсюлмани делят чинове и учат от един учебник за петвековното османско владичество. Единадесетокласничката Стилияна Аврамова има отговор за тези, които предлагат промените в образователната система – „Бъдете българи”.
Според учителите скандалът все пак е донесъл ползи за образованието.Галина Стефанова, която е учител в СОУ "П.Р.Славейков", е щастлива, че в момента всички медии коментират Паисий Хилендарски и „История славянобългарска”. „Дори и хората, които не знаеха кой е авторът на История славянобългарска, се надявам да го научиха вече”, допълва тя.