Два дни преди официалния старт на сезона, държавата дава 1 милион лева, за да направи безопасно къпането и на безстопанствените плажове. Парите ще са за спасители и за кабинки с буйове.
Общо 83 са плажовете по Черноморието, които не могат да си намерят стопани. Някои от тях от години, а там стават най-много инциденти. 24 души са се удавили миналото лято само по Южното Черноморие. Проблемът ще се решава с нов екшън план по американски модел. По-труднодостъпните ивици ще бъдат оборудвани с кабинки със спасителен пояс, буй и указания за първа помощ.
Идеята е всеки, който може да плува, да помогне, ако види давещ се летовник. За друга част от плажовете ще се търсят спасители. Областните управи в Бургас, Варна и Добрич ще получат 1 милион лева, или по 10 на сто от концесионната такса на плажовете на тяхна територия. Планът ще действа през най-натоварените месеци - юли и август.
Според местните хора, в Сарафово друг плаж, освен централния, няма. По списък обаче още два си търсят стопани. Атанасовска коса в Бургас е сред най-широките и дълги ивици и също няма желаещ да я стопанисва. От близо половин век Андрей Найденов води комисията, която обхожда плажовете в района преди всеки сезон. Но само, за да сложи табела „Къпането забранено".
На север безстопанствена е ивицата на Камчия. Там площта е твърде голяма, а цената - висока. Очакванията, че ако там се разположат повече заведения, ще има приходи, също не се оправдават - в последните години и капанчетата намаляват.
Плажове на парче е една от точките в екшън плана на регионалното министерство. Другата - спешно обезопасени да бъдат трийсетина ивици.
„Трябва да ги приоритизираме - тези, които са градски, по-близко до градовете, по-посещавани. 1-2 спасителни поста. По двама да ги сложим, около 120 спасители ще ни трябват. Това е програма-максимум", заяви регионалният министър Десислава Терзиева.
„Охраняемите плажове, които са дадени на концесия и под наем, имат страшна липса на кадри. Не виждам по какъв начин ще привлекат спасители на такива плажове. Може би с някакви огромни заплати”, пита се Николай Иванов – управител на плажове в Бургас.
За допълнителните спасители ще се разчита на Червения кръст, със заплати между 800 и 1000 лева. От министерството не уточниха дали освен спасители, ще търсят и реаниматори. Недостигът на лекари по плажовете е още по-сериозен. Охрана на плаж без медицинско лице е възможна, но само ако спасителите имат подготовката на парамедици, което е далеч от нашата практика.