Реформата в ТЕЛК ще ощети хиляди пациенти със срочни решения. Затова предупреждават неправителствени организации.
Степента на увреждане в повечето случаи ще се определя само от водещото заболяване.
Още от ученическите си години Снежана Шопова се бори с тежко очно заболяване. Зрението на едното око почти е загубено, на другото – силно намалено.
Има проблеми с движението, прекарала е и микроинсулт. ТЕЛК-ът ѝ е за 93% увреждане.
„Аз съм точно посредата. Не съм нито в инвалидна количка, не съм и от тези, които съвсем не виждат, все пак имам някакво зрение, но на мен ми е трудно за работа”, казва Снежанка Шопова.
При новите правила обаче процентът може да бъде занижен.
При определянето на ТЕЛК останалите заболявания ще оказват значение само, ако са тежки. И то само в случай че основното води до поне 80% увреждане.
Данните на Съюза на слепите в България сочат, че засегнати от промените ще бъдат между 80 и 100 хил. души.
„Когато едно лице има увреждане 75%, като разликата между 75 и 80 за водещо заболяване е нищожна в реалния живот като функционалност, на такова лице няма да му бъде отчетено второ и трето заболяване, даже и да е над 50%”, смята Васил Долапчиев от Съюза на слепите в България.
Данните на Съюза на слепите в България сочат, че засегнати от промените ще бъдат между 80 и 100 хиляди души.
Министерството на здравеопазването обеща, че след 6 месеца ще анализира реформата и ще направи промени, ако това се налага.
ТЕЛК-овото решение на Снежана е валидно за една година. Отчаяна е, че при новите правила пенсията й вероятно ще бъде намалена.