Здравният министър заяви, че реформата в спешната помощ вече е стартирала и в момента се работи по първия й етап – оборудване на „11 малки пироговчета”. Д-р Таня Андреева коментира в предаването "Лице в лице", че това са специални комплекси за спешна помощ, които ще се изградят на територията на цялата страна.

По думите й анализ за спешната помощ на територията на цялата страна показал, че най-трудната задача в системата е с кадрите. Недостигът на лекари е не само в България, а в целия Европейски съюз.

Министърът определи като основна причина за това ниското заплащане. Заплащането в Спешната помощ ще бъде увеличено с 10 на сто като цяло. Най-много ще получат лекарите, следвани от специалистите по здравна грижа и накрая шофьорите и парамедиците. За администрацията повишения не се предвиждат.

„Ще обновим може би 10-15% от парка автомобили и така ще бъде всяка следваща година. Като амбицията ни е в рамките на мандата всички линейки и апаратурата в тях да бъдат нови”, допълни министърът.

Предвиждат се повече колцентрове и повече диспечери, тъй като забавянията се случват в някои градове, а в други проблем с недостиг на лекари и екипи няма.

Парите за здравната реформа ще дойдат в началото от държавния бюджет и така ще се покрият новите линейки и апаратури за 11-те пироговчета. „Следващата година се надявам по структурни фондове да дойдат средства по програма регионално развитие”, добави тя с уточнението, че предстои подписването на споразумението.

„Имаме времеви план, който ако се спази до 2 години ще има завършена реформа в спешната помощ”, категорична беше Андреева.

По думите й е важно в здравеопазването да няма политически моменти. „Реалната реформа в сектора спря в началото на 2000 г. и оттогава се чуват само констатации. Оказахме се изведнъж изненадани, че колата спускаща се по нанадолнището взе че падна”.