Президентът Румен Радев внесе в Народното събрание искане за референдум. Той е с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?"
Държавният глава го направи въпреки призивите на изпълнителната власт да се откаже от идеята си, защото противоречи на Конституцията и на вече ратифицирания от България договор за членство в Европейския съюз.
Мотивите на президента почти дословно повтарят речта му от 9 май, когато обяви искането си за референдум.
Според него в обществото няма консенсус относно готовността ни за въвеждане на единната европейска валута, нито за датата, на която да се случи това.
Управляващите поискали извънреден конвергентен доклад, без да проведат информационна кампания за плюсовете и минусите на еврозоната. Нямало и защита на покупателната способност на гражданите.
Институции с критично ниска легитимност пък решавали, без да се вслушват в мнението на гражданите.
Междувременно премиерът Росен Желязков отправи два призива - към Румен Радев и към Народното събрание.
„Президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение и аз бих използвал случая да призова това да се случи. Призовавам и Народното събрание да не допусне разглеждането на такова противоконституционно предложение“, каза Желязков.
В своя позиция ГЕБ обяви, че предложението за референдум относно въвеждането на еврото противоречи на Конституцията, европейското право и националното законодателство и трябва да се върне на президента Румен Радев.
БСП също не подкрепиха президента.
Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че негативните ефекти от думите на Румен Радев са два - засилват страховете на хората и разколебават евроинституциите, които се чудят какво искаме.
На въпрос дали, ако ИТН подкрепят референдума, това би сложило край на кабинета, Дончев отговори така: „Едва ли механично означава край, но това няма да е инвестиция в стабилността на правителството.“
И отговорът на ИТН: „Референдумът си е референдум. Нашата позиция за еврозоната е ясна – тя съвпада с останалите в управляващата коалиция, така че другото са емоционални изказвания“, заяви Тошко Йорданов.
В Будапеща, на среща на председателите на парламенти, темата за приемането на еврото също намери отзвук и влезе в дневния ред.
„България може да разчита на подкрепата на европейските институции във връзка с приемането на еврото като основна валута“, заяви Роберта Мецола.
„България и нейните граждани определиха преди повече от 30 години, че желаят да бъдат част от Европейския съюз и това е избор, който не се поставя под съмнение“, заяви Наталия Киселова.
У нас - продължават реакциите и от опозицията. От "Демократична България" заподозряха сценарий на президента да стартира собствен политически проект.
Днес нито президентът, нито вицепрезидентът коментираха темата.
Какво предстои?
Предложението на Румен Радев ще бъде гледано в две комисии - бюджетна и правна. След тяхното решение ще се произнесе и пленарната зала.
Против референдума са четири партии - ГЕРБ, ПП-ДБ, „ДПС-Ново начало“ и БСП. Или общо 150 народни представители. За референдума са също четири партии - „Възраждане“, „Величие“, МЕЧ и ИТН. Не е ясно само как ще гласуват АПС.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK