"Бургаската рафинерия "Нефтохим" заобикаля петролното ембарго на Европейския съюз. По този начин Русия е спечелила около 1 милиард евро", показва доклад от съвместно разследване на неправителствената организация Global Witness, Центъра за изследване на демокрацията в България и Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.
Според доклада дерогацията за България, Унгария, Словакия и Чехия - да внасят руски петрол до края на 2024 г., позволява задкулисното предлагане на руски петрол на европейския пазар.
"Текущата граница на цените на петрола, определена на 60 долара за барел, е нарушена. Руската смес "Уралс" сега се търгува на около 75 долара за барел. Руският износ продължава да расте, достигайки рекорд от 3,72 милиона барела на ден в началото на октомври. Приблизително 20-25% от европейския внос на суров петрол и рафинирани продукти все още е с руски произход, често непряко през трети страни като Турция, ОАЕ, Мароко, Египет и Индия", отбелязват авторите на анализа.
Изданието “Политико” посочва, че според разследването Кремъл се е възползвал от уникалното изключение от забраната на ЕС, като България е изнасяла милиони барели руски петрол.
Само между март и юли рафинерията на “Лукойл” е изнесла около 3 милиона барела горива, произведени от руския петрол.
От Global Witness посочват, че “Лукойл Нефтохим” - Бургас е най-голямата рафинерия в България. След нахлуването на Русия в Украйна тя се превръща в един от най-големите световни потребители на руски петрол.
“Нашето разследване разкрива, че рафинерията е погълнала над 4,95 милиона тона руски суров петрол през първите 10 месеца на 2023 г., допринасяйки за около 1,13 милиарда евро на Кремъл като приходи от преки данъци. Според руския президент Владимир Путин това би било достатъчно за финансиране на операциите на наемническата групировка ”Вагнер” за цяла година”, добавят от неправителствената организация.
Анализът на данните от индустрията разкрива, че руският петрол сега съставлява 93% от вноса на Бургас, нараствайки от 70% преди инвазията. В същото време Бургас изнася големи количества от продуктите, които рафинира.
Според анализа износът на "Лукойл" е за 930 млн. евро през 2023 г. и Русия използва ЕС като врата за запазване на своя дял от световния петролен пазар. Въпреки че прекият износ за страните от ЕС е намалял през 2023 г., "Лукойл" е използвал пристанища на ЕС и ключови центрове в международни води (като Каламата, Малта и Сеута) за трансфери от кораб на кораб и по-нататъшен износ към страни извън ЕС. Между март и юли 2023 г. 239 000 тона рафинирани продукти са напуснали български пристанища за пътувания, чиято крайна дестинация може да бъде скрита чрез поредица от прехвърляния от кораб на кораб, се посочва в доклада на трите организации.
Те са анализирали данни от проследяване на кораби с товари от "Нефтохим", според които вероятно рафинерията е нарушила забраната за продажба на петролни продукти в други страни членки на ЕС.
В анализа се посочва, че на 8 август корабът Seaexpress, управляван от гръцката компания Thenamaris Ship Management, пристига на пристанище Бургас, където товари 40 000 тона мазут от рафинерията.
Данните от проследяването разкриват, че корабът е предприел 15-дневно пътуване през Средиземно море, като в крайна сметка е разтоварил в холандското пристанище Ротердам. Прави впечатление, че преди Seaexpress да вземе товара си, бургаската рафинерия не е получавала неруски суров петрол за период от 21 дни. Вместо това са пристигнали четири пратки руски суров петрол за общо над 340 000 тона. Следователно е много вероятно горивото, натоварено на Seaexpress, да съдържа значителен компонент, получен от руски суров петрол, смятат анализаторите.
Разследването разкрива, че досега тази година България е изнесла повече за ЕС, отколкото е внесла от страни, различни от Русия, което повдига сериозни въпроси дали Бургас ще успее да спази закона за масовия баланс.
От Global Witness посочват, че Бургас не само създава заден път за руски петрол в ЕС - рафинерията е изнасяла продукти и към други ембаргови юрисдикции като Съединените щати. Данните за корабоплаването показват, че тази година САЩ са внесли над 70 000 тона рафинирани продукти от Бургас.
ЕС трябва да затвори многото вратички в забраната си за руски петрол и да увеличи инвестициите в прехода към чиста енергия, се посочва в доклада.
До този момент от "Нефтохим" не са коментирали темата. Прочит на доклада дойде обаче от български експерти, от депутати и от правителството.
„Ако рафинерията реализираше по-големи количества горива на българския пазар, цената би трябвало да се срине с поне 40 стотинки надолу. Надяваме се европейските и американските власти да окажат натиск върху българското правителство да прекрати тези способи и да се вдигне дерогацията, защото тя обслужва интересите изцяло на Кремъл“, заяви Мартин Владимиров.
„Това е тема, която е различна от тази как чрез прехвърляне от един на друг танкер, или чрез фалшиви документи в други държави, „Лукойл“ заобикаля съответните регулации. Това не е в правомощията на правителството да се справи с него“, обясни премиерът Николай Денков.
„Г-н Денков, ако има схема за заобикаляне на санкциите, кой я създаде, кой се възползва, кой си къса ризата, кой тича с оставката във вътрешния джоб“, попита риторично депутатът от ГЕРБ Делян Добрев.
По темата работиха Канна Рачева и Християния Червенкова.