Църквата отбелязва Кръстната смърт на Иисус Христос като изкупителна жертва за греховете на цялото човечество.
Велики Петък е най-тъжният ден за православните християни. Пандемията тази година промени организацията в храмовете.
В митрополитската катедрала „Света Неделя“ в София се провежда вечерното богослужение с утреня и последованието Опелото Христово.
Страстната седмица тази година е необикновена в целия свят. У нас в храмовете беше създадена специална организация, за да се спазят противоепидемичните мерки в цялата страна.
По време на сутрешните богослужения на Велики Петък духовниците четат откъси от Евангелията, които припомнят последните часове и разпятието на Иисус Христос.
В храмовете беше изнесена и Светата Плащаница, с което се възпоменава свалянето на Христос от кръста и изнасянето на Неговото тяло в средата на храма. Там остава през целия ден за молитва и поклонение.
За първи път обаче тя е оградена. По инструкции на Светия Синод вярващите не трябва да минават под Светата Плащаница и не трябва да я целуват, а да изразят почитта си с кръстен знак и поклон.
„Това, че ни се изпраща това изпитание точно в този момент, трябва да ни накара да се замислим, че ние сме господари на земята, но не сме господари на живота“, заяви отец Лазар, храм "Св. Георги".
От мерки за безопасност в храмовете не се раздават цветя и здравец.
В най-тъжния ден за православните християни Църквата определя и най-строг пост. Само на немощните и възрастните се позволява хляб и вода.
Троянският манастир остана пуст на Разпети петък. Богослужението протече при строги мерки за сигурност. Хората възприемат мерките с високо чувство на отговорност, отбеляза йеромонах Стефан.
По думите му хората се честват малко странно, поклонението пред плащаницата се извършва според определените правила – без никой да се докосва до нея.
В двора на манастира ще бъде изградена сцена, на която ще бъде извършено част от Великденското богослужение, то ще се излъчва и по интернет.
Посетителите, основно от близки селища, стриктно следваха въведените мерки - задължително с предпазни маски и на разстояние един от друг.
Следваха и въведените правила за влизане в църквата. Вярващите нямаха допир до Плащаницата и Разпятието.
Нямаха право още да целуват иконите и да внасят цветя в храма. Иначе манастирските порти ще останат отворени за посетители, докато трае вечерната служба. Хотелската част на манастира остава заключена.
От мерки за безопасност в храмовете не се раздават цветя и здравец.