В петия ден на Страстната седмица съпреживяваме мъките на Исус Христос. В храмовете се изнася плащаницата, а в късните часове се отслужва и Опело Христово.

Малко по-късно духовниците от столичния храм „Света Неделя“ ще изнесат Плащаницата, следвани от миряните и с нея ще обикалят храма. Храмът е изпълнен с хора от рано сутринта.

По-рано днес обаче пред олтара духовниците изнесоха Светата плащаница, символизираща платното, с което е увит Иисус след свалянето му от кръста.

Първо свещенослужителите, а след това миряните се поклониха пред разпятието и кръста и преминаха под Светата плащаница. Това не се прави за здраве, а като символ на преклонение, смирение и скръб пред смъртта на Божия син.

Стотици вярващи чакаха на дълга опашка в и около митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“. „Нека да дойдат, нека да вярват, нека да бъдат добри. Без вяра ние не сме хора, да знаете“, казва Лиляна Атанасова.

„Това е водеща сила, в такива наистина тежки времена“, отчита и Самуил Димитров.

Сутринта в храмовете у нас се отслужиха т.нар. Царски часове, по време на които се изнесе Плащаницата. „От 89 години насам всяка година го правя - за вярата, за човека, за силата и истината“, казва Йорданка Костова.

Снимка: БГНЕС

„Трябва максимално смирено да преклоним глава пред Светата плащаница, която символизира Христовото тяло, което се сваля  в този момент в кръста и се полага в гроба“, категоричен е отец Александър Лашков.

„Това е едно успокоение за душата. По този начин ние се борим с материалното - това е църквата", категорична е Ценка Костова.

Богослужебните последования отекнаха и в Троянския манастир и символично напомниха за разпятието и смъртта. В Светата обител се стекоха хора от цялата страна.

Снимка: Ладислав Цветков

Църквата повелява особено строг пост на днешния ден - без храна и вода.