Равносметката в края на лятото е: повече туристи, но по-малко пари от туристически данък в общините по Южното Черноморие. И точно обратното - на север, във Варна отчитат ръст на приходите от нощувки.
Макар сезонът да не е свършил, от Туристическата камара отчитат 6 % ръст на туристите. За всеки пренощувал летовник община Несебър събира почти символичен данък - 25 стотинки от най-масовите хотели от 1 до 4 звезди, и 50 стотинки за 5-звездните бази. В Бургас и Варна налозите са в пъти по-високи и стигат до 1,60 лева.
В общините на юг, без изключение, до момента е влязъл едва половината от планирания туристически данък - в Бургас около 127 000 лева от заложени 400 000, а в общината с най-много туристи - Несебър, малко над 1,2 милиона лева. Във Варна обаче очакват да съберат повече пари и от миналата година, или общо 4 милиона лева.
В Слънчев бряг, където сезонът започна още през април, се похвалиха със 100 % заетост в пика на лятото и повече туристи дори в по-слабите месеци.
За този хотел за 1000 туристи собственикът ще плати над 40 000 лева налог от нощувки. Базата в курорта, заедно със съседните Равда, Свети Влас и Елените, надхвърля половин милион легла. Въпреки това, в хазната в Несебър и това лято, както и миналото, се отчитат едва около 2 милиона лева от туристически данък.
В Поморие, където спането е далеч по-евтино, а данъкът с 5 стотинки по-висок, признават, че е трудно да извадят на светло реалния брой туристи по квартирите. В Бургас причината за по-малкото пари е друга.
„Размерът на туристическия данък беше намален, като идеята беше парите да останат в търговците, да могат с тях да модернизират своята база", обясни Ивелина Стратева – директор "Икономика и стопански дейности" в община Бургас.
Добър сезон отчитат и на север, но там пълната леглова база в курортите, концентрирани около Варна, означава и добри приходи за общината. Финалните данни ще са ясни в края на септември, но се очаква ръст с около половин милион лева.
Хотелиерите не смеят да крият туристи, защото са под постоянен контрол. Иначе туристите са оставили повече пари, но не заради по-големия си брой, а защото платежоспособни руснаци са заменили по-пестеливите германци.
По данни на регионалната туристическа камара, валутните приходи също бележат ръст от 5-6 на сто. По закон, общините могат да реинвестират парите, събрани от туристически данък, в подпомагане на туризма. Така например, в Поморие ще ги разпределят между нови детски кътове, зелени площи и субсидия за археологическия музей. В Бургас част от събрания данък ще бъде вложен в изграждането на нова атракция - Подземен град. Във Варна браншът настоява парите да се използват за изграждане на пречиствателна станция на Златни пясъци и в укрепване на панорамния път към комплекса, затворен заради свлачище.