София празнува – градът отбелязва 139 години от обявяването му за столица. За това време населението се е увеличило 100 пъти.

На 3 април 1879 г. 13-хилядното градче София става столица на току-що освободена България. Избрана е като стар български град, далеч от турската граница и средищно разположен според тогавашното разбиране.  

Днес София вече има над 1,3 млн. жители, в нея живее 1/5 от населението на България. Тя е 13-ият по големина град в Европейския съюз.

Като административен център в София се намират някои от най-емблематичните места у нас - патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски”, втората по големина на Балканите; символите на властта – Президентството, Министерският съвет и Народното събрание, Националният дворец на културата, който близо 40 години след откриването си приема политици от цял свят, дошли за българското европредседателство.

София е малък град с няколко трамвая и ниски къщички в спомените на 87-годишния софиянец Рашко Рашков и забързан мегаполис в очите на 26-годишния Иван Шишиев, дошъл преди няколко години.

Иван се влюбил в трамвайния звън и църквите, а отскоро и в изрисуваните блокове на квартал „Хаджи Димитър”

„Не можете да си представите какво е да срещнеш чужденци, които те питат: „Къде е квартал „Хаджи Димитър”? И аз: Откъде знаете за него, та вие сте от Мексико?”, разказва Иван.

2 стотинки струвал билетът за трамвая през 50-те, спомня си пък Рашко Рашков. Градът бързо се променил, а с него и хората.

„Хората бяха много спокойни, дружелюбни, задружни. Сега в кооперацията, в която живея казвам им „Добър ден”, те те гледат като...”, казва той.

А според Иван промяната на града минава през промяната на хората в него.

139 години по-късно градът не спира да се развива – всяка година в София се строят 1,2 млн. квадратни метра нови сгради, а населението не спира да се увеличава.