Ръст на заболеваемостта от COVID-19 от началото на седмицата показват последните данни. Освен коронавируса обаче в момента циркулират и сезоните вируси, особено сред децата.
Сезонните вируси, които циркулират в момента са риновирусите, аденовирусите и парагрипните вируси.
Общата заболяемост от грип и остри респираторни заболявания за страната по последна информация на здравното министерство, е почти 27 на 10 000 души.
Коронавирусът обаче взима превес. В някои училища вече има карантинирани паралелки.
Синът на Мария Казначева наскоро боледува с кашлица, хрема и висока температура. Четири дни след появата на симптомите се заразява и тя. Тестът за COVID-19 е отрицателен.
“При него продължи в рамките на 10-12 дни. Разчитах на някакъв изграден имунитет, но явно не”, каза тя.
Повечето пациенти на д-р Ира Маркова с грипоподобни симптоми в момента са в предучилищната възраст.
“Всеки от някъде дошъл – кой от Гърция, кой от село донесъл по нещо. Проветряване, разходки, излизане навън – всичко това трябва да се използва като профилактика”, съветва педиатърът д-р Ира Маркова.
Сезонните вируси обаче отново започват да отстъпват пред коронавируса, отчитат вирусолозите.
“По отношение на COVID-19 не очаквам голям бум, но може да има известно повишаване на заболеваемостта поради сезонността на този вирус и поради факта, че в голяма част от населението отслабна имунитетът”, заяви проф. д-р Нели Корсун, завеждащ лаборатория "Грип и ОРЗ" в НЦЗПБ.
В момента циркулира вариантът “Омикрон” и неговите подварианти.
В едно столично училище има вече карантинирана една паралелка и осем заразени учители с COVID-19.
“Сега въпреки че не е задължително почти всички учители са с маски в клас. Хигиена, дисциплина, дистанция това ще правим”, каза директорът на 51 СУ ''Елисавета Багряна" Асен Александров.
От образователното министерство напомнят, че директорите заедно със здравната инспекция могат да предприемат мерки в зависимост от заболеваемостта.