Сигурността по време на мачовете отново е на дневен ред, след като жена влезе в „Пирогов“, а петима полицаи бяха ранени по време на вечното дерби.
Как пиротехниката на феновете беше вкарана на стадиона, въпреки проверките - все още се изяснява. Предположенията на полицията са, че пиротехнита е внесена дни преди мача.
28 души бяха задържани. Сред тях и непълнолетни. Повечето вече са на свобода срещу глоби между 1000 и 2000 лева.
Жената е в „Пирогов“ е добре, но ще остане още няколко дни за лечение в клиниката по изгаряне.
Трима от пострадалите полицаи са ранени от изстреляни ракети, като двама са с леки обгаряния на лицето. Има и униформен, който е бил ухапан футболен фен.
Ракети, бомбички, димки. Това е само част от арсенала на футболните фенове.
"Голяма част от пиротехниката, внесена на стадиона, бе иновативна, управлява се с дистанционно. Прави впечатление, че на последните 2-3 дербита се използват "писалки". Те са с голям обсег и успяват да достигнат на голямо разстояние", коментира Иван Георгиев – началник на сектор „Масови мероприятия“.
Цената им е 28 лева. В магазин за пиротехника ни показват какво представляват и ни уверяват, че временно не ги предлагат заради степента на опасност.
„От една година са забранени, защото те се водят като газово оръжие. Не са сертифицирани и не се продават. Преди това ги продавахме - са на много достъпна цена, но на лица, които имат 18 години“, коментира Катя Христова - продавачка.
От полицията разкриват, че не всички камери на стадиона са работели по време на мача.
„Дано има записи, които да доказват внасянето на тези забранени вещи и предмети и да не са отказали да работят удобни камери“, посочват органите на реда.
На стадион „Васил Левски“ има общо 120 камери с висока резолюция. Освен тях на всеки от 26-те входа към стадиона има по още два броя камери.
„Всички налични камери работят и са работили към вчерашния ден. По време на футболните мачове командната зала с камери се предава на служители на СДВР, които я управляват“, се посочва в позиция на Спортното министерство.
След напрежението и агресията по трибуните експерти коментираха, че не са спазени правилата за сигурност.
„Нямаше никакви пътеходи. Всички изисквания за сигурност определят пътеходите да бъдат освободени! Иначе ако стане инцидент и наложи бързо придвижване на хора, това означава премазани хора. Трябва да има турникети, които осигуряват следене на живо - колко хора влизат в стадиона на всяка от вратите“, коментира Павел Колев, бивш изпълнителен директор на ПКФ „Левски“ и ПКФ „Локомотив“.
По думите на Колев трябва и всички седалки и редове да бъдат номерирани. А билети да се продават само срещу документ за самоличност.