Абсолютно недопустимо – така президентът Румен Радев определи решението на Русия да нападне Украйна.

По думите му Москва действа в рамките на „пълномащабна конвенционална операция с всички сили и средства“.

След извънредна среща с правителството, службите и председателя на парламента той обяви, че няма пряка военна заплаха за България, но има рискове включително по линия на доставките. Затова се търсят варианти да не се допусне прекъсване на доставките на газ, нефт и стоки от първа необходимост.

„Работи се по всички алтернативни трасета за доставки“, подчерта държавният глава.

Подсилва се киберсигурността на страната: „България ще работи активно за своята защита в рамките на НАТО и изобщо в системата на националната и колективна сигурност“.

Премиерът Кирил Петков посочи, че се готви сухопътна евакуация на българи от Украйна. Към момента около 102-ма български граждани са заявили желание да бъдат евакуирани от Украйна, съобщиха от МВнР. До 4000 човека ще се настанят временно в наши хотели.

МВР и ДАНС организират бързо обработване на данните на хората, за да може страната ни да ги приеме, допълни Петков.

  • Анализатор за Киевската декларация: Разнопосочните послания на кабинета ще работят до време
  • Размяна на удари с ракети и дронове между Русия и Украйна
  • Протести в Киев срещу решението на Зеленски да уволни министъра на отбраната Фьодоров
  • ФСБ е осуетила серия от опити за мащабни украински атаки с дронове срещу две военни авиобази дълбоко в Русия
  • Шестима души са ранени при руските удари по Киев
  • След срещата на върха на НАТО: Кремъл обвини Европа, че се готви за конфликт с Русия
  • Киев обяви 7 юли за ден на траур след смъртоносните руски удари
  • „Стойте в укритията!“: Русия отново напада, 7 жертви и десетки ранени в Киев (СНИМКИ)
  • Украйна удари голям петролен терминал в Санкт Петербург (ВИДЕО)
  • Най-малко 21 са убитите при най-мащабната руска атака срещу Киев за 2026 г.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google